Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Świetne wieści z Filipin. W zawodach Philippine Open OCR100M Przemysław Jańczuk i Jakub Zawistowski nie tylko obstawili podium, ale również Jańczuk przywozi dwa rekordy: Europy i Polski.

W niedzielę 10 kwietnia w Arcovia City w filipińskim mieście Pasig odbył się finał zawodów Philippine Open OCR100M z udziałem Przemysława Jańczuka i Jakuba Zawistowskiego, podczas którego walczono o Rekord Guinnessa na torze OCR100M.

Impreza stała na bardzo wysokim poziomie sportowy, a worek z rekordami został rozwiązany. Poprawione zostały nie tylko rekordy świata kobiet i mężczyzn na torze OCR100M z 2019 roku, ale również kilka innych rekordów. W tym rekord Europy i Polski. Oba od 10 kwietnia 2022 roku należą do Przemysława Jańczuka.

Zanim o rekordach najpierw o samym finale. Zawody OCR100M to rywalizacja na czas na mierzącym 100 metrów torze, na którym zawodnik ma do pokonania 12 przeszkód. Po sobotnich rundach eliminacyjnych do niedzielnego finału zakwalifikowało się 5. mężczyzn i 4. kobiety. Finalnie wystartowało jednak 4. mężczyzn, bo jak wyjaśnili obecni na zawodach Polacy, przez kontuzję z rywalizacji wypadł Kevin Pascua, rekordzista świata z 2019 roku i trzeci zawodnik eliminacji.


Więcej o sobotnich eliminacjach przeczytasz tu: Worek z rekordami na OCR100M rozwiązany. Brawo Przemek Jańczuk!


Finał stał na wysokim poziomie sportowym. Każdy zawodnik miał po 3 próby przejścia toru. Startowano naprzemiennie. Mężczyźni i kobiety. W trzech seriach. W odwrotnej kolejności do czasów wykręconych dzień wcześniej. Pierwszy na tor wszedł Jakub Zawistowski, po nim była 4. zawodniczka z eliminacji, a ostatni w każdej z trzech serii był Przemysław Jańczuk, najlepszy zawodnik z soboty.

Stawka zawodów, czyli walka o rekord świata i Rekord Guinnessa dały o sobie znać. Szczególnie, że tor nie wybaczał najmniejszych błędów. Z ósemki finalistów tylko Jakub Zawistowski ukończył wszystkie swoje trzy próby. W samej końcówce szczęścia trochę zabrakło Jańczukowi, który po dwóch świetnych przejściach, dających mu 2. miejsce, w trzeciej odpalił petardę walcząc o zwycięstwo i rekord świata. Niestety spadł.

W trzecim przejściu natomiast wszystko idealnie wyszło zawodnikowi z Filipin. Mark Julius Rodelas wykręcił kosmiczny czas 27,11 sek., zdecydowanie poprawiając swój czas i osobisty rekord z eliminacji (28,55 sek.) oraz ustanawiając nowy rekord świata. Jańczuk z czasem 28,11 sek. (jego czas z eliminacji to 28,24 sek.) zajął 2. miejsce, a Zawistowski z czasem 30,87 sek. (czas z eliminacji to 33,87 sek.) stanął na najniższym stopniu podium.

– Dwóch Polaków na podium (…). Wszyscy naprawdę nam tu kibicowali i gratulowali. Fajnie pokazaliśmy, że Polacy mają siłę i potrafią latać. I jeszcze tu wrócimy – powiedzieli zawodnicy z Polski podsumowując zawody.

Wyniki zawód OCR100M (Arcovia City) – Elite Mężczyzn:

  1. Mark Julius Rodelas (czas: 27,12 sek.)
  2. Przemysław Jańczuk (28,11 sek.)
  3. Jakub Zawitowski (30,87 sek.)

Mark Julius Rodelas ustanowił nowy rekord świata na torze OCR100M (27,11 sek.)  i pobił dotychczasowy rekord (29,92 sek.), który w 2019 roku ustanowił Kevin Pascua.

Rekordy biły również panie. I to w sposób zdecydowany. Najlepszy czas na torze OCR100 wykręciła Kaizen Dela Serna z Filipin (39,42 sek.), bijąc o ponad 10 sek. należący do Rochelle Suarez (49,70 sek.) rekord z 2019 roku.

Wyniki zawód OCR100M (Arcovia City) – Elite Kobiet:

  1. Kaizen Dela Serna (czas: 39,42 sek.)
  2. Precious Cabuya (40,01 sek.)
  3. Milky Mae Tejares (44,68 sek.)

Przemysław Jańczuk nowym rekordzistą Europy i Polski!  

To najważniejszy news z zawodów na Filipinach. Przemysław Jańczuk przywozi stamtąd nowy rekord Europy i Polski. Od 10 kwietnia wynosi on 28,11 sek. Gratulacje Przemek!

Co ciekawe, w przypadku zawodów na Filipinach wszyscy tak mocno skupili się na biciu rekordu świata i Rekordu Guinnessa, że zupełnie umknęły im inne rekordy. W social mediach Filipińska Federacja Sporów Przeszkodowych (Pilipinas Obstacle Sport Federation), która organizowała zawody, nie zająknęła się o rekordzie Europy i Polski. Umknęło to nawet obu startującym Polakom.

Ustanowione przez Jańczuka nowe rekordy będzie bardzo trudno pokonać. Wystarczy wspomnieć, że nieuznany przez federację rekord tego zawodnika z ostatnich Mistrzostw Polski OCR w Kutnie to 31,78 sek., a obowiązujący do tej chwili rekord Polski i Europy Pawła Murawskiego z 2020 roku to 32,48 sek.

Rekordy będą trudne do pokonania przede wszystkim dlatego, że wysoki poziom sportowy zawodów na Filipinach, warunki na torze przeszkód, ale i zasady jego pokonywania sprzyjały wykręceniu tego komicznego czasu.

ps. Duże podziękowania dla Kasi Zawistowskiej za przeprowadzoną relację z zawodów, dzięki której mogliśmy je śledzić.

Fot. FB Pilipinas Obstacle Sport Federation & Philippine Star / Jun Mendoza

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany