Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Jedna pętla, 50 kilometrów, 60 przeszkód, 3262 metrów przewyższeń i 15 godzin czasu na przebiegnięcie tego wszystkiego. Tak oficjalnie prezentuje się bieg Spartan Ultra w Krynicy. Start 24 sierpnia.

Potwierdziły się nasze informacje, że na Spartan Ultra w Krynicy to będzie ciężki górski bieg. Z opublikowanych przez organizatorów danych wynika, że suma przewyższeń na liczącej 50 km (i 60 przeszkód) trasie wyniesie 3262 metrów. Jeżeli do tego dołożymy sporą ilość przeszkód polegających na dźwiganiu ciężarów, a być może jeszcze upalną pogodę, to zapowiada się ciężka przeprawa.

Jest też dobra wiadomość. Limity zostały dobrze skalkulowane. Na pokonanie pierwszych 28 kilometrów zawodnicy będą mieli 7,5 godziny (jeżeli ktoś się nie wyrobi, to zostanie ściągnięty z trasy). Na 43 kilometrze trzeba się zameldować nie później niż po 13 godzinach od startu. Łączny limit czasu na przebiegnięcie całego Ultra to 15 godzin.

To jak ważne są limity wyjaśnia Andrzej Tomczyk, Spartan Global Brand Ambassador 2019, na przykładzie swoich spartańskich startów w Ultra w Morzine i Andorze.

W Morzine limit czasu na pokonanie trasy był ustalony na 14 godzin, a suma przewyższeń wyniosła 3600 metrów. Podczas Spartan Ultra Andorra było to odpowiednio 16 godzin i 3300 metrów. W tym pierwszym przypadku, zmierzony przez jego zegarek wydatek energetyczny był na poziomie 3500 kalorii. W drugim, aż 5000 kalorii.

Różnica jest ogromna. I widać to było w statystykach Ultra w Morzine. Biegu nie ukończyła 1/5 zawodnik serii Elite, 1/3 zawodników startujących w Age Group i ponad 2/3 startujących w Open.

Organizatorzy Ultra w Krynicy opublikowali nie tylko limity i przewyższenia, ale też pełen profil trasy. Wynika z niego, że najcięższe podejścia, ale również ostre zbiegi, będą w jej drugiej połowie.

Wymagane wyposażenie na Ultra to czołówka i folia ratunkowa NRC. Wyposażenie rekomendowane to zapas jedzenia i picia, a także odzież stosowna do pogody.

Fot. FB Spartan Race France

Czytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany