Organizatorzy odwołali zaplanowany na 15-16 czerwca Adrenaline Rush OCR Festival w Radotkach koło Płocka. Prawdopodobnie nie odbędzie się też planowana na wrzesień edycja tego biegu. Podejrzewam, że to może być koniec biegu Adrenaline Rush.

W czwartek 23 maja organizator biegów z przeszkodami pod szyldem Adrenalnie Rush poinformował, że z przyczyn od niego niezależnych, zmuszony jest odwołać zaplanowany na 15-16 czerwca Adrenaline Rush OCR Festival. Event, podczas którego miały odbyć się biegi na tradycyjnych dystansach 5 km i 10 km, a także bieg dla dzieci, specjalna formuła Family & Junior (3 km) i sprinterski bieg na torze przeszkód AR-OSPRO Ninja Track.

Odwołany bieg ligowy

Wywołało to spore zdziwienie w środowisku miłośników biegów z przeszkodami, bo od samego początku Adrenalina była dobrze oceniana przez zawodników, zarówno pod względem przygotowania trasy, jak i organizacyjnym. Zdziwienie było tym większe, że Adrenaline Rush miał w tym roku być biegiem w ramach Ligi OCR. Zaskoczeni zresztą byli nie tylko uczestnicy, ale również ci, którzy bliżej współpracowali z Adrenaliną. Jak wynika z naszych informacji, oni również o wszystkim dowiedzieli się niemal w ostatniej chwili.

Co dalej z Ligą OCR?

Rozczarowane sytuacją musi być Stowarzyszenie OCR Polska, które zaufało Adrenalinie i w 2019 roku włączyło bieg do Ligi OCR, a także zaplanowało organizację Mistrzostw Polski OCR 2019 z wykorzystaniem infrastruktury i terenu w Radotkach. Organizator Ligi obiecał, że do końca obecnego tygodnia (2 czerwca), po konsultacjach z drużynami, podejmie decyzje co robić dalej.

My zapytaliśmy o to u źródła, czyli w OCR Polska, otrzymując następującą odpowiedź:

Najbardziej prawdopodobną opcją jest dokoptowanie innego biegu w terminie lipiec – sierpień. Drugą opcją jest poprzestanie na 5 biegach ligowych w tym roku. Rozpatrujemy również zaliczenie biegu MP jako szóstego biegu ligowego, lecz bez wprowadzania współczynnika korekcyjnego.

Jednocześnie zadaliśmy pytanie, czy Mistrzostwa Polski OCR w Radotkach w jakikolwiek sposób są obecnie zagrożone? W opinii Stowarzyszenia nie są:

Musimy poznać obiektywne przyczyny odwołania biegu. Mistrzostwa Polski w Radotkach mają zostać zorganizowane przez Stowarzyszenie przy wykorzystaniu lokalnej infrastruktury i terenu. Więc w obecnej sytuacji lokalizacja MP nie jest zagrożona.

Organizator Adrenaline Rush milczy

Po pojawieniu się informacji o odwołaniu Adrenaline Rush OCR Festival próbowaliśmy też skontaktować się z organizatorami biegu, żeby poznać przyczyny tej decyzji i plany na przyszłość. Nasze pytania do dnia dzisiejszego pozostały bez odpowiedzi. To nasunęło podejrzenia, że sytuacja jest gorsza niż można podejrzewać. Podstawy zarządzania kryzysowego nakazywałaby bowiem oczekiwać ze strony Adrenaliny, wysłanie przynajmniej krótkiego komunikatu zawierającego przeprosiny za zaistniałą sytuację i prośbę o chwilę cierpliwości.

Małą liczba zapisów

Zaczęliśmy więc bliżej przyglądać się sytuacji. To co wywołało nasze zdziwienie to bardzo mała liczba potwierdzonych zapisów. Jak wynika z danych Foxter-Sport, na dzień 23 maja, czyli na trzy tygodnie przed eventem, potwierdzonych było tylko 139 zapisów (w tym jedynie 60 na bieg ligowy).

To też półoficjalna przyczyna odwołania czerwcowego biegu. Przyczyna, na którą Adrenalina sobie solidnie zapracowała. Zapisy na bieg późno wystartowały. Aktywność na fanpejdżu biegu, który jest jedynym kanałem komunikacji z biegaczami (!!!), też wiele pozostawiała do życzenia. Najlepiej świadczy o tym fakt, że pod wydarzeniem dotyczącym czerwcowego eventu nie było żadnego postu. Jeżeli dodać do tego problemy z zapisami jakie pojawiły się po drodze, czy wcześniejsze problemy z byłym współpracownikiem (zniknęła poprzednia strona internetowa, a nowa nigdy nie powstała), to mamy pełny obraz całości.

I to prawdopodobnie jest główna przyczyna odwołania Adrenaline Rush OCR Festival. Mówiąc wprost, kulało to, za co wcześniej bieg był chwalony. Mianowicie organizacja. To zresztą potwierdzają niektórzy nasi rozmówcy.

Czy jakiś wpływ na tę sytuację miały majowe zmiany właścicielskie w Adrenaline Rush Sp. z o.o. sp.k., która jest organizatorem biegu? Trudno powiedzieć. Organizator również na to pytanie nie odpowiedział.

Wrzesień mało realny

Trzecia w 2019 roku edycja Adrenaline Rush zaplanowana była na 7 września. W pierwotnym zamyśle bieg miał się odbyć tydzień przed Mistrzostwami Polski OCR 2019, co po ewentualnym sukcesie czerwcowego biegu ligowego, mogłoby ściągnąć liczną grupę zawodników chcących zrobić rekonesans właśnie przed Mistrzostwami. Ostatecznie termin ten upadł z uwagi na przesuniętą datę Mistrzostw.

Obecnie, gdy zaufanie zostało nadszarpnięte, mało prawdopodobny jest jakikolwiek termin wrześniowy. Szczególnie, że po Mistrzostwach zawodnicy Elite pewnie postawią na odpoczynek i przygotowania do Mistrzostw Świata OCR, a pozostali raczej wybiorą dużo większy Runmageddon Warszawa w dniach 14-15 września. W tej sytuacji wrześniowa Adrenalina po prostu byłaby frekwencyjną klapą.

Zaznajomieni ze sprawą twierdzą również, że organizacyjnie trudne będzie przygotowanie biegu w Radotkach w wakacje. Zostaje więc ewentualnie październik. Jednak i ten termin byłby frekwencyjnie ryzykowny. Dlatego osoby z którymi rozmawialiśmy wątpią, żeby w tym roku w ogóle odbył się jakikolwiek bieg. My natomiast wciąż czekamy na oficjalne stanowisko. Wszak odwołując swój event Adrenalina poinformowała, że poznamy je w tym tygodniu.

Co dalej z Adrenaline Rush?

Jeżeli prawdą jest, że biegiem w Radotkach nie ma się kto zajmować, to w praktyce oznacza koniec Adrenaline Rush. Przykład nieudanego zastąpienia Hunt Run przez Raptor Run w Bałtowie pokazuje, że za sukcesem biegu z przeszkodami stoją przede wszystkim ludzie i ich determinacja. Bez tego, nawet jak się posiada odpowiednią infrastrukturę i środki finansowe, niewiele się zdziała. Dlatego obawiamy się, że to koniec Adrenaline Rush. Przynajmniej jako biegu aspirującego do jednego z ważniejszych wydarzeń na przeszkodowej mapie Polski, bo miejsce na lokalny bieg wciąż jest.

Czytaj także: