Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

5 lat historii, 63 biegowe eventy, 7,5 tys. zdobywców tytułu Weterana Runmageddonu i łącznie ponad 190 tys. uczestników – tak w skrócie przedstawia się historia największego biegu z przeszkodami w Polsce.

13 kwietnia 2014 roku na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu została zorganizowana pierwsza edycja ekstremalnego biegu z przeszkodami Runmageddon. Tamta impreza była reklamowana jako “koniec świata nudnych biegów”. I reklama ta chwyciła. Runmageddon to teraz największy bieg z przeszkodami w Polsce.

Jaro Bienieckiprezes Runmageddonu i jego pomysłodawca, o pierwszym biegu:

3 kwietnia 2014, 9:55. Stoję na końskiej maszynie startowej na warszawskim Służewcu przed grupą 150 Uczestników, którzy za chwilę wystartują z niej do startu w pierwszej edycji Runmageddonu. Krzyczę do nich, że na trasie trzeba sobie pomagać. Uczestnicy nie wiedzą, że chwilę po starcie będę biegł na skraj basenu, żeby sprawdzić, czy faktycznie wskoczą do wody. Nie wiem tego, bo w wodzie pływają metrowe glony. Ufff, pierwsi wskoczyli. Nikt nie puka się w głowę, nie rezygnuje z dalszej trasy. W końcu pierwsi Uczestnicy docierają do mety. Ubłoceni, zmęczeni, dumni. I najważniejsze – zachwyceni nową formułą imprezy. Największe wrażenie zrobiły przeszkody i możliwość pomagania sobie na trasie.


Dokładnie 5 lat po wydarzeniach na Służewcu, na innym torze wyścigów konnych – Partynice we Wrocławiu – 5. urodziny Runmageddonu świętowało ponad 8 tys. uczestników. Łącznie przez ten okres odbyły się 63 eventy biegowe, a Runmageddon “zaliczyło” ponad 190 tys. uczestników w różnym wieku. Tylko w ostatnim roku było to ponad 67 tys. osób. To o 4 tys. więcej niż wzięło udział w 2018 roku w biegach Spartan Race w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Co istotne, systematycznie rośnie odsetek kobiet. W 2014 roku stanowiły one 25 proc. wszystkich uczestników. W ubiegłym roku już 40 proc. Ogromny jest za to udział debiutantów. To średnio 56 proc. per event.

Kim jest statystyczny Runmageddończyk? To osoba w wieku 25-45 lat, przeważnie z wyższym wykształceniem (58 proc.), uprawiająca sport minimum trzy razy w tygodniu. Co ciekawe, tylko 4 proc. z nich to typowi biegacze.

>>>  LINK DO INFOGRAFIKI  <<<

Przez te 5 lat aż 7503 osób zdobyło tytuł Weterana Runmageddonu, czyli w jednym roku zmierzyło się z dystansami: Rekrut (6 km i 30 przeszkód), Classic (12 km i 50 przeszkód) i Hardcore (21 km i 70 przeszkód). Statuetką Korony Runmageddonu może pochwalić się natomiast 2264 Runmageddończyków.

Podsumowując ostatnie 5 lat Jaro Bieniecki powiedział:

W dniu 5. urodzin Runmageddonu, czuję wdzięczność za każdą z niemal 200 tysięcy ubłoconych i szczęśliwych twarzy na mecie, za setki historii, które opowiedzieli mi uczestnicy o zmianach w ich życiu. Jestem szczęśliwy, że nasze ekstremalne wyzwanie ma taką siłę i niesie ze sobą tyle dobrego. Cieszę się, że Runmageddon zmienia podejścia do życia i do samego siebie, kształtując siłę i charakter oraz inspirując do podejmowania wyzwań i cieszenia się pełnią życia. W dniu urodzin dziękuje ekipie za profesjonalizm, uczestnikom za energię i pasję. To było wspaniałe pięć lat.


Aktualnie 170 osób pracuje przy przygotowaniu Runmageddonu, w dwudniowym evencie pomaga około 120 wolontariuszy, a wszystkie przeszkody ważą 50 ton.

Fot. Biuro Prasowe Runmageddon

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany