Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Epidemia koronawirusa w Czechach wyhamowała, a Czesi powoli wracają do normalności. Od tygodnia można tam trenować. W maju natomiast zostaną otworzone siłownie i kluby fitness, a w czerwcu być może odbędą się pierwsze małe biegi.

Już przed tygodniem (od 6 kwietnia) czeskie władze zezwoliły na indywidualną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Można m.in. biegać, spacerować, jeździć na rowerze, ale też grać w golfa, tenisa ziemnego, czy siatkówkę plażową.

Dziś rząd Czech opublikował natomiast szczegółowy, 5-etapowy plan powrotu do normalności. W efekcie większość obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, zostanie obowiązywać po 8 czerwca. Dotyczy to również szeroko rozumianej aktywności sportowej.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia (Czechy)

Od 20 kwietnia profesjonalni sportowcy (m.in. piłkarze) wznowią treningi w mniejszych grupach na świeżym powietrzu, przy zachowaniu określonych warunków bezpieczeństwa.

Od 11 maja zostaną otwarte siłownie i kluby fitness, ale nie będzie można w nich korzystać z szatni i pryszniców.

25 maja ruszą gabinety rehabilitacyjne i salony masażu.

Od 8 czerwca będą mogły być organizowane wydarzenia sportowe do 50 osób.  Mogą też być organizowane zawody sportowe, ale bez kibiców i w określonym reżimie sanitarnym.

[Update: 25.04.2020] Rząd Czech zdecydował się na dużo szybsze odmrażanie gospodarki niż pierwotnie planował. Np. siłownie i kluby fitness zostaną otwarte już 27 kwietnia a nie 11 maja, a wprowadzenie ostatniego etapu przesunięto na 25 maja z 8 czerwca. To przyspieszenie było możliwe z uwagi na silny spadek liczby zachorowań w Czechach w ostatnich dniach.

Pozostałe zakazy będą znoszone w późniejszym terminie, w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Rząd nie wyklucza zmian w zaprezentowanym harmonogramie, w zależności od rozwoju sytuacji.

Jeszcze w tym tygodniu swój plan na wychodzenie z obostrzeń ma przedstawić rząd premiera Morawieckiego. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu, ale również opublikowanego projektu rozporządzenia dotyczącego obowiązku zakrywania ust i nosa (wchodzi w życie 16 kwietnia), w pierwszej kolejności otwarte zostaną parki, bulwary i lasy.

Fot. pexels

Czytaj także: Świat po epidemii: Kiedy odbędą się pierwsze biegi w Polsce?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany