Od 16 kwietnia do odwołania obowiązuje w Polsce nakaz zakrywania ust i nosa. Nie tylko w miejscach publicznych, ale wszędzie poza swoim domem. Można do tego wykorzystać bandany, kominy i buffy, które są w posiadaniu większości biegaczy. Jest jednak pewne ale…

Obowiązek zakrywania ust i nosa ma ograniczyć rozprzestrzenienie się epidemii koronawirusa. Został on wprowadzony przez rząd na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dniach 10 kwietnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii, którego paragraf 18 brzmiał:

§ 18. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

[Update 15.04.2020]

Następnie w dniu 15 kwietnia, czyli na dzień przed wejściem przepisu odnoszącego się do zakrywania ust i nosa, paragraf ten został zmieniony przez Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii. W efekcie nie ma już ogólnego obowiązku używania maseczek wszędzie poza własnym domem.

Bandany, kominy i buffy, będące w posiadaniu większości biegaczy, wpisują się w prawne wymagania i mogą służyć do zakrywania twarzy. Tyle tylko, że to nie są… idealne rozwiązania.

Wszelkie buffy i kominy w większości składają się z poliestru z niewielką (5-15 proc.) domieszką elastyny. Wg dr Daniela Griffina z Columbia University, eksperta w dziedzinie chorób zakaźnych, poliester i wszelkie syntetyki nie są najlepszym materiałem na maseczkę. Najlepszym materiałem jest bawełna o ciasnym splocie.

Potwierdzają to badania naukowców z Cambridge University, którzy przetestowali różne materiały, które można znaleźć w domu i wykorzystać do własnoręcznego zrobienia maseczki. Najlepsza do tego okazała się bawełniana koszulka.

Jak zrobić maseczkę z koszulki? Prosty poradnik zaprezentowało Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC):

Wracając do naszych buffów, kominów i bandan, to owszem nie jest to idealne rozwiązanie, ale na wyjście do sklepu, spacer i jeszcze w wielu innych przypadkach, wystarczające. Szczególnie, że po każdym wyjściu w łatwy sposób można je przeprać, co jest równie ważnym elementem prawidłowego użytkowania maseczek. Natomiast tam, gdzie stykamy się już z większą liczbą ludzi, najlepiej zaopatrzyć się maseczkę chirurgiczną.

Fot. pexels

Czytaj także: