Zawodnicy z Polski zdominowali zawody na 100-metrowym torze przeszkód podczas Mistrzostw Europy OCR 2022 we włoskim Val di Fiemme, zajmując 4 z 6 miejsc na podium w kategorii kobiet i mężczyzn. Katarzyna Jonaczyk stanęła na najwyższym stopniu podium, zdobywając złoto i zostając mistrzynią Europy. Kulig i Zawistowski wracają z Włoch ze srebrnymi medalami, a Bandosz z brązowym. Brawo!

Nie ma wątpliwości. Zawody na 100-metrowym torze przeszkód do polska specjalność. Potwierdzili to reprezentanci Polski podczas odbywających się w dniach 9-12 czerwca Mistrzostw Europy w biegach przeszkodowych we Włoszech. I to na każdym etapie. Od eliminacji, przez finały, aż do miejsca na podium.

Do odbywających się w niedzielę 12 czerwca finałów zawodów awansowało po 16 kobiet i mężczyzn z najlepszymi czasami eliminacji. W tej grupie znalazły się 4 zawodniczki i aż 7 zawodników z Polski. Prawdziwy szok. Na łącznie 32 finalistów aż 11 reprezentowało barwy biało-czerwone. To ponad 34 proc. wszystkich finalistów. A w przypadku samych mężczyzn prawie 44 proc. stanowili zawodnicy z kraju nad Wisłą. Co więcej, Katarzyna Jonaczyk (1) i Katarzyna Baranowska (2) wykręciły w eliminacjach najlepsze czasy, a wśród panów dwa najszybsze czasy mieli Jakub Zawistowski (1) i Przemysław Jańczuk (2). Do finału awansowali jeszcze Robert Bandosz, Paula Kulig, Teofil Deciuk, Mateusz  Strupiński, Dorota Gadzińska, Damian Gawlak i Dawid Jarosz.

Przy tak licznej reprezentacji głównym pytaniem jakie zadawali sobie kibice przed wielkim finałem nie było to, czy Polacy znajdą się na podium, ale ilu ich tam stanie i kto stanie na najwyższym stopniu podium.

Rywalizacja była zacięta, a przy tak dużej liczbie reprezentantów Polski, również bratobójcza, bo zawodnicy walczyli w formule KO. To jednak nie przeszkodziło im zdominować całych zawodów i zająć 2/3 miejsc na mistrzowskim podium.

Katarzyna Jonaczyk po pięknej walce w ostatnim biegu z Paulą Kulig wywalczyła złoto i tytuł Mistrzyni Europy na krótkim torze przeszkód (OCR100M). Paula Kulig zajęła drugie miejsce.

Jakub Zawistowski wywalczył tytuł wicemistrza Europy, a Robert Bandosz po zwycięstwie nad Przemysławem Jańczukiem wywalczył brąz na mistrzostwach. Mistrzem Europy został Dimitri Houles, reprezentujący Francję. Francuz jest aktualnym Mistrzem Francji na 100-metrowym torze przeszkód.