Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Na stronach rządowych Ministerstwo Sportu wyjaśniło obowiązujące od 17 października nowe zasady bezpieczeństwa w sporcie.

(Artykuł aktualizowany w dniu 17.10.2020 godz. 16:48)

W związku z gwałtownym wzrostem przypadków koronawirusa w Polsce, rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził od 17 października dodatkowe restrykcje, mające ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się epidemii. Część z nich dotyczy sportu.

Restrykcje zostały wprowadzony na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października br. Ministerstwo Sportu opublikowało interpretację nowych przepisów.

Siłownie, kluby i centra fitness, baseny i aquaparki nie mogą prowadzić działalności od 17 października do odwołania. Są jednak trzy wyjątki od tej zasady. Ma to miejsce gdy:

  • działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
  • są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
  • są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

W praktyce opisane wyjątki są korzystne przede wszystkim dla basenów. W znacznie mniejszym stopniu dla siłowni.

W przypadku zajęć, wydarzeń sportowych oraz współzawodnictwa jedyną zmianą jest brak możliwości udziału kibiców zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej. Natomiast takie imprezy, do których zaliczają się m.in. biegi z przeszkodami, dalej mogą się odbywać na starych zasadach, czyli gdy udział w nich bierze “nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia”.

 

Sportowe kluby taneczne i szkoły tańca są wyłączone z zakazu prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

[Update 17.10.2020] Inne zdanie np. zamknięcia siłowni, klubów fitness i basenów mają prawnicy. W ich ocenie mogą one być otwarte dla zajęć zorganizowanych, prowadzonych z trenerem i wg harmonogramu. Więcej w artykule: Prawnik rozprawia się z rozporządzeniem. Siłownie i baseny mogą być otwarte!

Grafika: Ministerstwo Sportu

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany