Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Najbliższy Runmageddon w Górach Sowich będzie dosłownie piekielny. Żar będzie lał się z nieba. Jak biegać w takim upale? O czym pamiętać, gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza.

W weekend 23-24 lipca miłośnicy biegów przeszkodowych z całej Polski zjadą do Bielawy u podnóża Gór Sowich, żeby zmierzyć się z górską trasą Runmageddonu. W tym z najtrudniejszą i najbardziej wymagającą formułą tego biegu czyli Ultra. To nominalnie 42 km (tradycyjnie trasa będzie dłuższa) z aż 140 przeszkodami i sumą przewyższeń sięgającą 1900 m. Największą przeszkodą może jednak okazać się nie dystans, przewyższenia, czy  przygotowane przez organizatorów przeszkody, ale… pogoda.

Dobra wiadomość jest taka, że w weekend 23-24 lipca temperatura będzie niższa niż w środę-czwartek, gdy miejscami może dobijać do 35-37 °C. Wg najnowszych prognoz w sobotę maksymalna temperatura ma sięgnąć 30 °C, a w niedzielę 27 °C. To jednak wciąż będzie upał. I mało komfortowe warunki do biegania. Szczególnie dla kogoś, kto zamierza spędzić na trasie od 4 do 11 godzin.

Prognoza pogody dla miejscowości Bielawa (źródło: wp.pl)

Bieganie w upale jest groźne dla organizmu. Warto zdawać sobie z tego sprawę. To może skończyć się udarem cieplnym. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad, które ograniczą do minimum wszelkie ryzyko z tym związane.

  1. Unikaj upału – jeżeli czujesz się źle, masz problemy ze zdrowiem, lepiej odpuść sobie bieg. Będą kolejne.
  2. Dobre nawodnienie – pamiętaj o wodzie. Nie tylko podczas biegu, ale również dzień przed. W czasie biegu w upalne dni zaleca się wypicie około 200 mln płynów co 15-20 minut. Przyjmuje się, że podczas wysiłku w takie dni powinniśmy wypić łącznie aż 4,5 l wody.  Zacznij nawadniać się jednak dzień wcześniej, włączając do swojej diety dodatkową porcję soli, która zatrzyma wodę w organizmie.
  3. Chroń głowę – załóż czapkę z daszkiem. A jeszcze lepiej z dodatkową chustą chroniącą kark. W punktach REGE lub w innych miejscówkach z wodą zmocz czapkę, żeby dodatkowo ochłodzić głowę.
  4. Chroń skórę – bieganie w pełnym słońcu grozi poparzeniami słonecznymi. Dlatego koniecznie użyj kremu z filtrem.
  5. Jasny ubiór – to truizm, ale warto przypomnieć, że jasny strój jest lepszy niż ciemny.
  6. Bądź świadomy – przede wszystkim jednak bądź świadomy tego, że bieganie w upale nie jest komfortową sytuacją dla Twojego organizmu. Szczególnie, jeżeli masz kilka kilogramów za dużo. W tym artykule tylko zwróciliśmy uwagę na zagrożenia związane z wysoką temperaturą. W internecie jest jednak dużo profesjonalnych poradników jak biegać w upale. Koniecznie zajrzyj do nich.

Organizatorzy Runmageddonu Bielawa zadbają o wodę i izotoniki. Na trasie Hardcore’a będzie 2 punkty REGE i trzeci za linią mety. Na trasie Ultra na trasie będzie 5 takich punktów. Ponadto padła ze strony Runmageddonu deklaracja, że jeżeli prognozy pogody się potwierdzą, to dołożą dodatkowy punkt REGE na Hardcore (czyli dwa dodatkowe na Ultra). Niezależnie od tego, tak jak zaznaczyliśmy to wyżej, warto mieć ze sobą wodę.

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany