Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Od 20 kwietnia w Polsce przestaje obowiązywać zakaz przemieszczania się. Można swobodnie biegać po lasach, parkach, plażach i na bulwarach… ale z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. 

Nałożone w związku z epidemią koronawirusa w Polsce zakazy swobodnego przemieszczania się obowiązywały tylko do 19 kwietnia. Reguluje to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. A dokładnie § 5 tego rozporządzenia.

Oznacza, że od 20 kwietnia można swobodnie biegać. Można korzystać z parków, lasów, zieleńców, bulwarów, czy plaż. Mówi o tym § 16 rozporządzenia, który zakazywał korzystania z nich jedynie do 19 kwietnia 2020 roku:

Oczywiście można tam spacerować, biegać, czy jeździć na rowerze, ale z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. Dwie podstawowe zasady to zachowanie 2-metrowego odstępu od innych ludzi oraz obowiązek zakrywania nosa i ust, czyli noszenia maseczki (przyłbicy). Mówi o tym § 18 rozporządzenia.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są wyłączone osoby przebywające na terenie lasu. Mówiąc wprost, w lesie można biegać bez maseczki. Pamiętajmy jednak, że na przyleśnym parkingu już maseczkę trzeba mieć. Ministerstwo Środowiska przygotowało krótki poradnik, jak się zachować w lesie.

Minister Środowiska poinformował również, że od 20 kwietnia otwarte będą parki narodowe. Aczkolwiek niektóre szlaki w parkach mogą być zamknięte decyzją dyrektora parku.

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany