W dniach 9-12 czerwca we Włoszech odbędą się Mistrzostwa Europy OCR 2022. Polski sport przeszkodowy będzie tam licznie reprezentowany. Trzymamy kciuki i liczymy na powtórkę sukcesu z ostatnich mistrzostw w Gdyni.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wracają Mistrzostwa Europy w Biegach Przeszkodowych (OCR). Odbędą się one już za tydzień (9-12 czerwca 2022) we włoskim Val di Fiemme.

W czwartek 9 czerwca o godzinie 17:00 będzie mieć miejsce oficjalna ceremonia otwarcia mistrzostw. W piątek 10 czerwca zawodnicy serii Elite będą rywalizować o medale i tytuł Mistrza Europy na 3-kilometrowym krótkim dystansie (Short Course), w sobotę 11 czerwca na 16-kilomentrowym standardowym dystansie (Standard Course), w niedzielę 12 czerwca odbędą się sztafety (Team Race), a przez całe mistrzostwa będzie trwać rywalizacja na krótkim torze przeszkód OCR100M.

 

Polacy trzecią najliczniejszą reprezentacją

Do Włoch wybiera się liczna reprezentacja biegaczy przeszkodowych z Polski. Polacy obok Włochów i Hiszpanów będą najliczniejszą grupą. Na dystansach 3 km i 16 km o medale Mistrzostw Europy OCR 2022 w prestiżowej kategorii Elite rywalizować będzie 4 biegaczki z Polski i 10 biegaczy. W kategoriach wiekowych na obu tych dystansach wystartuje natomiast łącznie 21 kobiet i 98 mężczyzn w barwach biało-czerwonych.

W całych Mistrzostwa Europy OCR wystartuje ponad 1500 biegaczy z 33 różnych krajów.

 

Sztafety narodowe

Jedną z nowości Mistrzostw Europy OCR 2022 są sztafety narodowe, a nie jak dotychczas dowolnie kształtowane drużyny przez zawodników.  Dodatkowo zawodnicy biegnący w sztafecie będą pokonywać całą trasę razem, a nie tylko jej ostatni etap jak dotychczas. Sama trasa liczyć będzie 5,9 km, będzie mieć 90 m przewyższeń i 25 przeszkód do pokonania. Oto ogłoszone przez OCR Polska składy polskich sztafet:

TEAM WOMEN

  • Małgorzata Daszkiewicz
  • Marta Łosin
  • Klaudia Szuba-Łata

TEAM MEN

  • Grzegorz Szczechla
  • Marcel Fabian
  • Tomasz Oślizło

TEAM MIX

  • Agnieszka Rynkiewicz
  • Wojtek Wojtyszyn
  • Bartek Januszewski

 

Będą góry i pływanie (mapy)

Na krótkim, standardowym, a także na dystansie w którym rywalizować będą sztafety, jedną z przeszkód będzie pływanie. Dodatkowo 16-kilometrowy dystans będzie miał spore, bo sięgające 730 m przewyższenia. Pozostałe dwa dystanse będą za to już praktycznie płaskie. Przewyższenia na krótkim dystansie to zaledwie 30 m, a na trasie sztafety 90 m. Tak prezentują się mamy tych dystansów.

Krótki dystans – Short Course (3,2 km + 20 przeszkód)

 

Standardowy dystans – Standard Course (16,6 km + 50 przeszkód)

 

Sztafety – Team Course (5,9 km + 25 przeszkód)

Ostatnie Mistrzostwa Europy OCR odbyły się w 2019 roku w Gdyni. Tomasz Oślizło wywalczył tam tytuł Mistrza Europy na dystansie standardowym, Jakub Zawistowski srebrny medal i tytuł Wicemistrza Europy w Ninja Track, Dawid Hajnos brązowy medal na krótkim dystansie, Karolina Pisarczyk brązowy medal w Ninja Track, brązowy medal wywalczyła również męska sztafeta w składzie Grzegorz Szczechla, Sebastian Kasprzyk i Mateusz Demczyszak.

Przeczytaj także: