Już we wtorek 5 marca w Polsacie startuje Ninja Warrior Polska. Będzie to już 9. sezon tego sportowego show. Na widzów czeka 7 tygodni najlepszych sportowych emocji! Co wydarzyło się w programie przez ostatnie lata nadawania? Ile osób wcisnęło buzzer na etapie eliminacji i półfinałów? Kto jest najszybszym zawodnikiem w historii? Niżej garść ciekawostek z programu!

Ninja Warrior Polska to sportowe show, które od ponad 25 lat nie schodzi z ramówek telewizyjnych na całym świecie. W programie wysportowani zawodnicy mierzą się z niezwykle trudnym i pomysłowym torem przeszkód. W Polsce program zadebiutował 3 września 2019 roku. Dotychczas Telewizja Polsat pokazała już 8. sezonów tego sportowego show, który od początku niezmiennie gości na ekranie we wtorkowe wieczory.

CASTING

Przez ostatnie lata w castingu do programu wzięło udział niemal 2,5 tys. zawodników! Do dalszego etapu zakwalifikowało się zaś 1469 osób, których widzowie mogli podziwiać na szklanym ekranie. Wyzwanie podjęło 1138 mężczyzn i 331 kobiet. Najwięcej zawodniczek mogliśmy podziwiać w 4. sezonie Ninja Warrior Polska. Wówczas z tym najbardziej znanym na świecie torem przeszkód zmierzyły się aż 54 uczestniczki.

WIEK NIE MA ZNACZNIA

Zgodnie z regulaminem w programie mogą wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Najmłodszą zawodniczką, która stanęła na torze przeszkód była 18-letnia Natalia Zacharz. Mieszkanka z Kluczborka wystąpiła w programie na chwilę po zdanym egzaminie maturalnym. Najstarszy w momencie występu na torze był Marek Buchowski, 69-letni emeryt zdobył serca wszystkich kibiców swoją energią i pasją do życia.

ELIMINACJE

Pierwszym etapem rywalizacji w programie jest tor eliminacyjny, który w każdej edycji wygląda nieco inaczej. 10 osób z każdego odcinka, które pokonają tor w najszybszym czasie awansuje do półfinału. W dotychczasowych 8 sezonach Ninja Warrior Polska tor eliminacyjny ukończyło łącznie 490 osób. Najszybszy z nich na tym etapie rywalizacji był znany wszystkim fanom ninja – Paweł Murawski! Weteran programu w ostatniej edycji niemal przefrunął nad torem osiągając historyczny czas 41 sekund i 80 setnych sekundy.

POWER TOWER

W 4. sezonie na torze ninja pojawiła się nowość – przeszkoda Power Tower! To dwunastometrowa wieża, na której zawieszone są przeszkody, sprawdzające siłę mięśni i… odwagę. Ściga się na niej dwóch zawodników, którzy ukończyli tor eliminacyjny z najlepszym czasem. Ten, kto wygra wyścig, dostaje złoty bilet – gwarancję udziału w finale z pominięciem etapu półfinałowego.

Dotychczas odbyło się 30 pojedynków na Power Tower, które podgrzały emocje do czerwoności! Zawodnikiem, który najwięcej razy zakwalifikował się do wyścigu na tej przeszkodzie był Michał Grochoła, który podjął 4 próby zdobycia złotego biletu. Niestety mimo kilku prób udało mu się tylko raz ominąć etap półfinałowy. Kolejnym zawodnikiem, który zapisał się w historii programu jest Jan Tatarowicz, który trzykrotnie ścigał się na Power Tower. W jego przypadku bilans wygranych jest lepszy ponieważ Jan wygrał 2 na 3 pojedynki.

Najszybszy na Power Tower był za to inny utytułowany zawodnik – Last Man Standing 4 i 5 edycji Igor Fojcik. Czas w którym w 4. sezonie pokonał przeszkodę – 00:27:80 dotychczas nie został pokonany! Dorównał mu jedynie Damian Drzewiecki, który w 7. sezonie osiągnął ten sam wynik co do setnej sekundy!

PÓŁFINAŁY

Kolejnym etapem, który czeka na zawodników jest tor półfinałowy. Tutaj najlepszy czas należy do Piotra Kominka, który w 4. sezonie pokonał wszystkie przeszkody w czasie 42 sekundy i 80 setnych sekundy. Łącznie od początku programu tor półfinałowy został ukończony 110 razy, a najlepszą edycją, jeżeli chodzi o zawodników naciskających czerwony buzzer na ostatniej przeszkodzie tego toru, był Ninja Warrior Polska 3.

FINAŁ

Ostatnim odcinkiem każdego sezonu i zarazem zwieńczeniem rywalizacji jest wielki finał! Czterech zawodników z każdego odcinka mierzy się ze sobą w ostatecznym starciu. W tym etapie oko w oko z przeszkodami staje 24 najlepszych z najlepszych! I tutaj znajdowali się zawodnicy w każdym wieku. Najstarszym finalistą był 43-letni (w momencie rywalizacji) Damian Drogosz. Najmłodszym zaś 19-letni Wojciech Rychlewski.

W sumie przez wszystkie lata rywalizacji na torze ninja do finału zakwalifikowało się 5 kobiet. Najdalej z nich zaszła Katarzyna Jonaczyk, która w 7. sezonie dotarła do 5 przeszkody.

Momentem do którego dążą wszyscy uczestnicy Ninja Warrior Polska jest Góra Midoriyama. Dotychczas w Polsce 6 zawodników podjęło się próby wejścia na linę. Byli to:

  • Igor Fojcik
  • Jan Tatarowicz
  • Grzegorz Niecko
  • Damian Drzewiecki
  • Michał Grochoła
  • Mariusz Bulandra

Wyżej wymienieni zawodnicy byli o krok od dotarcia na szczyt i zdobycia największej nagrody! A jak wiadomo ninja nigdy się nie poddają, dlatego w 9. sezonie programu, którego premiera już we wtorek 5 marca chcą spróbować swoich sił ponownie. Czy tym razem jednemu z nich uda się wejść na sam szczyt? Nagroda w wysokości 200 000 złotych, statuetka Shuriken’a i tytuł pierwszego polskiego “Wojownika Ninja” czeka!

(mat. pras.)

Przeczytaj także: