W plebiscycie OCR Polska 2023 Barbarian Race po raz piąty, w sześciu dotychczasowych edycjach, zdobył tytuł najlepszego biegu przeszkodowego w Polsce. Co organizatorzy tego biegu przeszkodowego przygotowali na sezon 2024? Będzie kilka nowości plus oczywiście kontynuacja tego za co jest tak ceniony.
Barbarian Race tradycyjnie planuje 3 wydarzenia w sezonie: 20-21 kwietnia będzie to Ustroń, 1-2 czerwca Barbarian zawita do Dąbrowy Górniczej i ostatni weekend wakacji, czyli w dniach 31 sierpnia i 1 września odbędzie się bieg w Wiśle. Lokalizacje te są znane i sprawdzone, ale… będą też nowości.
Nowa trasa w Ustroniu!
Arrow, Opener, Race i Pain odbędą się na nowej trasie. Na razie wiemy, że start będzie w starym miejscu pod stacją kolejki na kultową Czantorię. Natomiast meta będzie w centrum miasta, w parkowej części w okolicach Amfiteatru, co z pewnością będzie świetną promocją biegów przeszkodowych. Arrow zostanie rozegrany właśnie tam, co oznacza, że końcówka innych biegów będzie mocno przeszkodowa. Uczestnicy najtrudniejszej formuły Pain, na którą zapisy są już prawie wyczerpane, będą atakować Czantorię z dwóch różnych stron.
Jak zapowiada organizator, wszystkie trasy mają ominąć przejazd kolejowy. Kto w minionych edycjach miał pecha to w jednym miejscu mógł trafić na zamknięte rogatki – przeszkodę, której nie wolno było pokonywać…
W Ustroniu zostanie rozegrane aż 5 formuł: Peak 28, Opener, Arrow, Race i Pain. Będą też biegi dla dzieci. Każdy dla siebie coś wybierze, bez względu na poziom i doświadczenie sportowe.
Peak 28 to nocny, oświetlony pochodniami, bieg na Czantorię na dystansie 1,5 km bez przeszkód. Oczywiście jeśli nie liczyć 450 metrów przewyższenia…
Opener to bieg przeszkodowy dla każdego. To świetna formuła dla osób, które zaczynają swoją przygodę z biegami przeszkodowymi, oczekują na trasie trochę zabawy i chcą przeżyć przygodę.
Arrow to wyjątkowo krótki bieg OCR, ale naszpikowany przeszkodami. Na dystansie zaledwie 250-400 metrów spotkasz aż 9-10 flagowych przeszkód. W zasadzie to jest tor przeszkód.
Race to święto przeszkodowców: 13 km i około 35 przeszkód. A jeżeli komuś będzie mało to może wystartować w formule: Pain – to dwa okrążenia Race. To naprawdę duże wyzwanie, po którym nic już nie jest takie samo…
Medale jakich jeszcze nie było
Trofeum ważna rzecz i w 2024 roku jest w planie kilka nowości, a poniżej wizualizacje medali, które możecie w tym roku zdobyć.
MEDAL BARBARINA OPENER
MEDAL BARBARIAN ARROW
MEDAL BARBARIAN PAIN
BARBARIAN ULTIMA
Ultima to trofeum, które można zdobyć na biegach Barbarian Race. Trofeum składa się z 3 części. Każdą część otrzymujemy za jeden bieg Race (lub Pain), co oznacza, że w w sezonie są dwie takie możliwości: trzeba ukończyć 3 formuły Race lub 2 formuły Race i jeden bieg w formule Pain.
W tym roku na najszybszych biegaczy na trasach Barbariana czeka jeszcze niespodzianka – dodatkowe medale dla zwycięzców. Pierwsze trójki na mecie otrzymają zróżnicowane medale – inne dla kobiet i mężczyzn. Ich pełna prezentacja odbędzie się już bardzo niedługo.
Koszulki na Barbarian Race
Już kilka miesięcy temu zaprezentowano wzory koszulek dla uczestników formuł Opener, Race i Pain. Zawodnicy w głosowaniach wybierali swoich faworytów. Oto one:
KOSZULKA BARBARIAN OPENER I RACE
KOSZULKA BARBARIAN PAIN
W pakiecie na Barbarian Arrow nie będzie koszulek, ale będą m.in. bandanki.
Czy będa nowe przeszkody?
To pytanie stawiają sobie chyba wszyscy przed sezonem. Nie mogę jeszcze za wiele zdradzić. Napiszę tylko, że nowa przeszkoda jest w fazie koncepcyjno-przygotowawczej i w tym sezonie spotkacie ją na trasach.
Fala “Metody na przeszkody” w Dąbrowie
Nie samym Ustroniem człowiek żyje. W tym sezonie, po raz drugi, polecimy wspólnie formułę Race w Dąbrowie. Kto niekoniecznie chce się ścigać, będzie miał okazję do swego rodzaju “warsztatów” na żywo, na trasie.
Biegniemy wspólnie i przy każdej przeszkodzie dzielę się swoimi sposobami i tipami na jej pokonywanie. Czyli biegniemy wolno i uczymy się. Zdobyte doświadczenie w kolejnych biegach pozwoli Ci znacznie przyspieszyć, donieść opaskę, czy pokonać więcej przeszkód. Liczba osób w grupie to 15, maksymalnie 20, szczegóły będą ogłoszone przed wydarzeniem w Dąbrowie. W formule Opener już od dawna jest fala z trenerami prowadzona na podobnej zasadzie – więc jeśli zaczynasz to jest to świetna opcja, dostępna również w Ustroniu.
Jeśli nadal się wahasz…
Pamiętaj, że “kiedyś” to największy cmentarz celów i marzeń. “Kiedyś” idzie w parze z uznaniem “jestem wystarczająco przygotowany”, a kierunek wyznacza im “nigdy”. Zapisz się i zamiast koncentrować się na słabościach i brakach, wystartuj z tym co już masz, zdobądź doświadczenie bo to najcenniejsze we wszystkim co robisz. Doświadczenie zawiera w sobie jednak pewien paradoks: to coś, co zyskujesz tuż po chwili kiedy było potrzebne. Idąc na lekcję wiesz, że sprawdzian będzie zanim się ona skończy… I dlatego warto je zdobywać jak najwcześniej. Przy okazji poznasz niesamowitych ludzi, którzy Ci pomogą na trasie i poza nią.
Jeśli zastanawiasz się czy warto wystartować w Barbarian Race to w tym filmie przedstawiam swoje argumenty:
Jeśli się zdecydujesz to jedną z pierwszych myśli na mecie będzie “dlaczego tak późno spróbowałem?” Dlatego zacznij już teraz, zapisz się, a wtedy Twoja głowa z trybu “może kiedyś” naturalnie przejdzie na działanie i w poszukiwanie rozwiązań oraz odpowiedzi na pytania z gatunku “jak to zrobić?”, “co już mam, a czego jeszcze potrzebuję?” Określ najbliższe działanie i zacznij, bo każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a ten pierwszy często uważany jest za połowę sukcesu.
Do zobaczenia w Ustroniu!
Przeczytaj także: