Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Spodki pierwszy raz pojawiły się w półfinale pierwszej polskiej edycji Ninja Warrior. Teraz coraz częściej można je spotkać na biegach i zawodach przeszkodowych. 

Artykuł jest kontynuacją: Czy UFO jest kosmicznie trudne? Niekoniecznie!

Spodki, zwane też czasem odruchowo “UFO”, to w zasadzie klasyk Ninja Warrior.  To właśnie z telewizyjnego show przywędrowały one na trasy biegów i zawodów przeszkodowych. Dlatego warto mieć wypracowaną technikę ich pokonywania.

Przeszkoda daje ogromne możliwości zmian konfiguracji: manewrować można nie tylko odległością, ale i wysokością. Ta różnorodność konfiguracji pozwala typować, że będzie ona się regularnie pojawiać na zawodach typu ninja.

W drugiej edycji Vikings Ninja Run w Płocku spodki były trzecią przeszkodą. Rozmieszczone daleko (180-200 cm) i z przewyższeniami do ok. 50 cm, co było już wymagającą konfiguracją. W tym filmie omawiam podstawy pokonywania tego typu spodków.

Spodki są typową przeszkodą z półki ninja. Wymagają przygotowania siłowego, technicznego i dobrego chwytu krawędzi. Do ich pokonywania przydatne będą:

 • zwisy na ugiętych rękach (pozycja izometryczna), ruch ekscentryczny;
 • trening siły chwytu krawędzi w różnych płaszczyznach rotacji ramienia;
 • niezbędna jest dobra umiejętność rozhuśtywania w przód i pracy biodrami znana z “Flying monkey”. Dodatkowo warto rozszerzyć ten trening o loty na drążkach na różnych wysokościach – skok pod górę ma inną specyfikę niż lądowanie na obniżonym elemencie.

Satysfakcja z pokonania przeszkody znanej z programu Ninja Warrior jest niesamowita. Także owocnego treningu i powodzenia 🙂 Okazji by doświadczyć tych emocji będzie w Polsce coraz więcej. A wspomniany Vikings Run wg mnie wyznaczył kierunek organizacji, formy i rozwoju tej dyscypliny.

Przeczytaj także:

Jedna odpowiedź

 1. Włodzimierz

  Prawdziwa “Sz. maupa” tak by trzymała te spodki B) ;-). Pzd. :).
  BTW
  Także na nowym blogu Tomcata chciałem coś napisać, ale nie “potrafię przejść tamtejszegotego” logowania :(. Oprócz tego życie jest przepiękne. Od zeszłego roku bawię się w zdobywactwo KGP. Na ten rok pozostały Śnieżnik, Śnieżka, Rysy, Lackowa i Tarnica.

  Pzd. przy jakiejś okazji I Tego Szanownego :).

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany