Dieta pudełkowa staje się coraz bardziej powszechna w świecie amatorskiego sportu. Dotyczy to też biegów z przeszkodami. Poleca ją wielu zawodników. I słusznie, bo ma sporo zalet.

Dieta pudełkowa, a dokładnie catering dietetyczny w pudełkach dostarczany codziennie pod nasze drzwi, staje się coraz bardziej popularny wśród ludzi aktywnych. Zwłaszcza tych amatorsko uprawiających sport. Dotyczy to również biegów z przeszkodami.

Częściowo to pewnie zasługa licznie działających firm cateringowych, które zbudowały ten rynek i popyt na “jedzenie w pudełkach”. W znacznie większym jednak stopniu, o jej popularności zdecydowały korzyści płynące z cateringu dietetycznego. Korzyści, które przeważają nad wadami.

Zalety diety pudełkowej:

  • Wygoda – to podstawowa zaleta. Każdego dnia otrzymujemy gotowe posiłki, bez konieczności ich zaplanowania, przygotowywania i sprzątania. Posiłki te możemy bez problemu zabrać do pracy i zjeść w dowolnych warunkach. Nie ma też obaw, że przygotujemy za dużo jedzenia, przez co wyląduje ono w koszu.
  • Oszczędność czasu – oszczędność czasu jest ogromna. Odchodzi czas na zakupy, czy gotowanie.
  • Porady dietetyczne – wiele firm cateringowych oferuje konsultacje dietetyczne. Nie tylko warto z nich korzystać, ale wręcz należy to zrobić. Wówczas będziemy mieć pewność, że wybrana dieta będzie dla nas odpowiednia.
  • Poprawa nawyków żywieniowych – inną ważną zaletą diety pudełkowej jest poprawa nawyków żywieniowych. W tym przede wszystkim zwiększenie regularności spożywanych posiłków. Zwykle poprawa ta widoczna jest już po 3-4 dniach. Aczkolwiek nowe nawyki na dobre utrwalają się dopiero po około 3 tygodniach.
  • Kontrola spożywanych kalorii – wybierając daną dietę z góry wiemy, jaką ilość kalorii każdego dnia będziemy spożywać. Możemy więc, po konsultacji z dietetykiem, dostosować tę wartość do naszych potrzeb i naszego stylu życia.
  • Różnorodność – firmy prześcigają się w różnorodności przygotowywanych posiłków. Nie ma więc mowy, że wpadniemy w żywieniową rutynę.

Wady diety pudełkowej:

  • Wysokie koszty – dzienne koszty diety pudełkowej wahają się od 50 do 70 zł, czyli miesięcznie wychodzi 1500-2100 zł. To dużo. Nawet jeżeli uwzględnimy oszczędności czasu i kosztów samodzielnego przygotowywania posiłków.
  • Smak – z reguły nie mamy większego wpływu na to, jakie posiłki dostaniemy. Może się więc zdarzyć, że niektóre najzwyczajniej nie będą nam smakować.
  • Nie tylko kalorie są ważne – w zdecydowanej większości przypadków firmy określają tylko kaloryczność posiłków. Nie jest opisane i nie mamy na to wpływu, ile w tych posiłkach jest białka, węglowodanów i tłuszczów. A tymczasem w diecie sportowca to istotne informacje.
  • Brak przyjemności – nie ma co ukrywać. Samodzielne przygotowywanie, a później konsumpcja tych posiłków, dla wielu jest ogromną przyjemnością. Rytuałem. Dieta pudełkowa tymczasem ogranicza spożywanie posiłków do dostarczenia ciału niezbędnego paliwa, pozbawiając nas przyjemności związanej z tym wszystkim z czym wiąże się jedzenie.

Podsumowując, dieta pudełkowa jest dobrym wyborem dla ludzi aktywnych. Jest wygodna, poprawia nawyki żywieniowe i oszczędza czas. Dodatkową zaletą są konsultacje dietetyczne. Natomiast jej dużą wadą są koszty. Pod pewnymi warunkami jest to też świetny wybór dla sportowców. Tym warunkiem jest to, że musi ona być ściśle dostosowana do ich potrzeb. A nie wszystkie firmy cateringowe to oferują. Oczywiście można też samu przygotować sobie taką dietę pudełkową. Tyle tylko, że wówczas tracimy korzyści w postaci wygody i oszczędności czasu.

Fot. Pexels

Jedna odpowiedź

  1. Karolina

    Stosuję dietę pudełkową już kilka miesięcy, jak dla mnie jest to rewelacyjne rozwiązanie, oszczędzam czas i jem zdrowo, stosuję dietę 1500 kcal, zrzucam zbędne kilogramy 🙂 Co do smaku dań, zależy na jaki catering się trafi, ja na smak nie narzekam, dbają o odpowiednie doprawianie i zestawianie składników : ) Cenowo też wychodzi ok, bo często trafiam na promocje, a zamawiam z Łódzkiego Pudełka 🙂