Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Organizatorzy lipcowego Runmageddonu w Bielawie u podnóża Gór Sowich udostępnili przekrój trasy biegu na dystansie Hardcore. Wynika z niego, że będzie ona naprawdę hardcore’owa, bo dystans wydłużył się aż o ponad 3 km. A już naprawdę duże wyzwanie będą mieli wszyscy startujący w Ultra, który to bieg odbywa się na dwóch pętlach Hardcore. Tylko czy aby na pewno ultrasi muszą być gotowi na dodatkowe ponad 6 km biegania? Oto zapytaliśmy organizatorów.

Trasa biegów Hardcore i Ultra w Bielawie zacznie się od sporego podbiegu. Będzie to namiastka tego, co biegaczy czeka dalej na trasie. Po około 6 km wbiegną oni na Niedźwiadka (675 m n.p.m.). Później lekko w dół, żeby chwilę później zacząć się wspinać na Rymarz (913 m). To będzie najwyższy punkt trasy. Zostanie on osiągnięty po około 11 km biegu. Dalej już będzie praktycznie z górki do samej mety, a po grodze przeszkodowcy zaliczą jeszcze szczyty Żebrak (715 m), Kawnica (710 m) i Galica (677 m). Ostatnie kilometry będą względnie płaskie. Łącznie, jak wskazuje grafika opublikowana przez Runmageddon, będzie to 24,3 km. Spory “vat” jeżeli uwzględnić, że nominalnie formuła Hardcore to 21 km.

Ultrasi, którzy do pokonania mają dwie pętle Hardcore, łącznie będą mieli do pokonania nie nominalne 42 km, ale zgodnie z tą grafiką 48,6 km. Na pewno? Zapytaliśmy o to organizatorów. Zanim jednak napiszemy co nam odpowiedzieli, krótki rzut oka na to, jaką finalnie długość miały biegi Ultra w poprzednich latach.

W 2021 w czeskim Harrachovie było to 47,3 km. To średni pomiar z 7 różnych zegarków, po wcześniejszym odrzuceniu wartości skrajnych. To chyba była też najtrudniejsza biegowo trasa ze wszystkich Ultra, bo suma przewyższeń sięgnęła 2600 m. W Bielawie organizatorzy zapowiadają około 950 m na Hardcore, czyli 1900 m na Ultra.

Znacznie mniejszy “vat” był w 2019 roku podczas Runmageddonu Kocierz. Wtedy finalnie dystans wyniósł 44,2 km (średnia z kilku pomiarów), a suma przewyższeń była analogiczna do tej planowanej na lipiec w Bielawie.

Jak widać z powyższego zestawienie te 48,6 km wynikające z grafiki jakoś mocno nie szokuje, aczkolwiek ten naddatek kilometrów jest nieco większy niż zwykle. I dokładnie to sugerują organizatorzy. W rozmowie z nami powiedzieli, że ostateczna długość trasy wykrystalizuje się w momencie jak trasa będzie przygotowywana i będą ustawiane przeszkody. Na pewno będzie ona dłuższa od nominalnej, stąd zapis dystansu na grafice “21 KM + VAT”, ale te 24,3 km dla Hardcore i 2 razy tyle dla Ultra, należy traktować jako najdłuższy możliwy dystans.

Skoro wiem, że Ultra prawdopodobnie będzie nieco krótsze niż sugeruje zamieszona grafika, to co z przewyższeniami? Tu nic się nie zmieni. Będą takie jakie zostały podane.

Grafika: Runmageddon

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany