Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

O około 12,6 proc. wzrosła liczba osób, które w 2019 roku wystartowały w Runmageddonie. W tym liczba dzieci zanotowała skok aż o 36,7 proc., podczas gdy dorosłych o 1,5 proc. Debiutantów było 44 proc., a kobiet 32 proc. Te i wiele innych ciekawych liczb przestawił Runmageddon, podsumowując sezon 2019 w biegach z przeszkodami.

W 2019 odbyło się piętnaście polskich i dwie zagraniczne (Sahara i Kaukaz) edycje Runmageddonu. Łącznie wzięło w nich udział 89 tysięcy osób (dokładnie są to osobostarty – red). To kilkunastoprocentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego. 68 tysięcy dorosłych i młodzieży po 16 roku życia przebiegło trasy formuł od 3-kilometrowego Intro po 42-kilometrowe Ultra, a aż łącznie 21 tysięcy zmierzyło się z Runmageddon Kids, Junior i Family.

Wśród dorosłych startujących w seriach Open, czyli dla osób, które chcą przeżyć niezapomnianą przygodę, w roku 2019 największą popularnością cieszyła się formuła Rekrut. 6 kilometrów najeżonych 30 przeszkodami pokonało ponad 60 proc. startujących. Co roku ta formuła cieszy się największym zainteresowaniem.

W tym sezonie sporo osób przyciągnęło też najtrudniejsze wyzwanie Runmageddonu – formuła Ultra. Dystans o długości 42 kilometrów z 140 przeszkodami pokonało o 10 proc. więcej startujących niż w 2018 (przeczytaj też: Runmageddon Ultra Kocierz w liczbach).

Dużym wzrostem zainteresowania cieszyła się też statuetka Korona Runmageddonu, o ponad 30 proc. więcej Uczestników walczyło o jej zdobycie. By otrzymać upragnione trofeum należało pokonać trasy w czterech różnych częściach Polski – na północy, południu, wschodzie i zachodzie.

W ujęciu demograficznym w roku 2019 niewiele się zmieniło. Nadal grupą wiekową najchętniej startującą w tym ekstremalnym biegu z przeszkodami są osoby urodzone między 1994 a 1985 rokiem. Drugą co do frekwencji, są Runmageddończycy urodzeni między 1975 a 1984. Proporcje startów kobiet względem mężczyzn wynoszą w przybliżeniu 32 do 68 procent.

Runmageddon Kids zrobił furorę

Rok 2019 można spokojnie uznać rokiem startujących dzieci i młodzieży. Ponad 16,4 tys. dzieci w wieku 4-11 lat przebiegło jednokilometrową trasę i pokonało ponad 15 przeszkód Runmageddonu Kids, a ponad 2,2 tys. nastolatków zmierzyło się z dwukilometrową formułą Junior, co dało wzrost frekwencji tych formuł na poziomie 48 proc. względem poprzedniego sezonu.

Sukcesem okazało się też wprowadzenia w połowie roku nowej formuły Family. Pierwszy bieg dla rodzin odbył się Gliwicach i to jego popularność zaważyła na wprowadzeniu konkurencji na kolejnych eventach. W pięciu edycjach Runmageddon Family wzięło udział ponad 2,3 tys. osób.

Seria Elite – zawodowcy na trasie

W seriach Elite, w których udział biorą profesjonalnie przygotowani biegacze OCR, frekwencja wyniosła prawie 4 tysiące. Największą popularnością wśród biegaczy cieszył się dystans 6 kilometrów z 30 przeszkodami. W tej formule największy był też odsetek osób, które kończyły bieg z sukcesem, pokonując przeszkody zgodnie z regulaminem i donosząc opaskę – wyniósł on 70 proc.

Prawie dwa razy większą w tym roku popularnością cieszyła się formuła Hardcore, czyli 21 kilometrowy odcinek z 70 przeszkodami. Prawie 64 procent startujących pokonało ten dystans donosząc opaskę.

Najtrudniejsza formuła Ultra przyciągnęła na start 133 biegaczy przeszkodowych z czego 33 startujących pokonało ten dystans z sukcesem. Średni procent osób kończących bieg z opaską i tym samym utrzymujących się w formule Elite we wszystkich biegach wyniósł 73 proc.

Jaro Bieniecki o sezonie 2019:

W 2019 roku przy mniejszej liczbie eventów polskich zwiększyła się liczba startujących. Dynamiczny wzrost nastąpił szczególnie w formułach dla dzieci. To wspaniałe, że dzieci coraz częściej biegają na naszych trasach. Runmageddon dostarcza takich emocji i wrażeń, które trudno byłoby zastąpić czymś innym i dlatego jego popularność z roku na rok rośnie.

Fot. Biuro Prasowe Runmageddon

(materiał dostarczony przez Runmageddon)

Czytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany