Zanim wyruszysz na trasę przeszkodowych biegów Runmageddon Gladiator Race Hardcore (21 km + 70 przeszkód) i Ultra (42 km + 140 przeszkód) w czeskim Harrachovie, przeczytaj tę przygotowaną przez nas analizę trasy.  

Wiemy właściwie wszystko, a na pewno znacznie więcej niż w latach poprzednich. Jakość i dokładność map się poprawiła, a Gladiator opublikował bardzo dokładną trasę i – na razie wyglądającą na roboczą – rozpiskę przeszkód.

Trasa 2023 to w 95 proc. to samo co było dwa lata temu (zobacz: Siła charakteru. Relacja i wrażenia z Runmageddon Gladiator Race Ultra 2021). Zmieniają się tylko niektóre kierunki i kolejność podejść. Szczegółowa analiza terenu, profilu i taktyki na bieg w wideo poniżej. W momencie nagrywania nie znałem listy przeszkód.

42 km na ultra i dlaczego jednak więcej?

Mapy nie pokazują pętli z obciążeniem. A to oznacza, że 2 lub nawet 3 km bez problemu mogą się tu “schować”. Mamy: spacer farmera, spacer z kanistrami, noszenie beczek, worki, łańcuchy i coś jeszcze. Dlatego do podanego dystansu ja doliczam właśnie 3 km.

Nie masz wpływu na organizatorów, za to masz wpływ na to co zrobisz. Sam dolicz sobie przysłowiowy “VAT”. Załóż MINIMUM 3 km ekstra i na tej podstawie szacuj optymalne tempo. Przyjmij też, że coś nieoczekiwanego może Cię na trasie spotkać i na to też warto mieć zapas czasowy.

Dlaczego jest “VAT”? Bo nieważne co mówią, ważne by mówili. Spory i kontrowersje wokół nieścisłości dystansu napędzają komentarze, a te zasięgi. To po prostu narzędzie marketingowe. Prędzej zlikwidują “podatek Belki” niż “VAT” na Runmageddonie, a będąc na chwilę purystą, za ultra można uznać bieg o dystansie POWYŻEJ 42 km.

Kolejna porcja tipów na Harrachov 2023:

W materii treningu w tym tygodniu – nic już nie rób. Co masz to Twoje, a trenowanie w ostatniej chwili Salmon Ladder czy Zemsty Pszczelarza zabierze Ci tylko masę sił. Teraz pora na przygotowanie logistyczne, sprzętowe, żywieniowe i mentalne. Te często decydują o ukończeniu biegu.

Jeśli chcesz poznać fragmenty trasy sprzed dwóch lat to w tym filmie coś niecoś zobaczysz:

Stopy to podstawa…
Jak zawiązać buty, jak umieścić stopę w bucie i dlaczego absolutnie nie warto oklejać butów taśmą, wszystko w filmie poniżej.

Stopy są kluczowe. Ja stosuję 2 pary skarpetek, które redukują tarcie i minimalizują ryzyko powstania otarć i pęcherzy. Można dodatkowo posmarować stopy wazeliną, co też na jakiś czas zredukuje tarcie.

Aby uniknąć sinych paznokci warto mieć odpowiednio dobrane buty. Odpowiednio czyli conajmniej numer za duże i DOBRZE zawiązane. Jeśli palce podczas zbiegania oprą się o czoło buta to masz gwarancję problemów. Ciężar ma opierać się na podbiciu. Skrócenie paznokci to kosmetyka, jednak czasem ten milimetr może mieć znaczenie.

Oczywista oczywistość – weź SPRAWDZONE buty.

Głowa to klucz

Ultra biega się głową. Mental w trudnych chwilach jest decydujący. Nie tyle siła i charakter co siła charakteru. Jeśli interesują Cię kwestie mentalne to w tych dwóch filmach z treningów podejść sporo o nich mówię. Bywają kluczowe dla ukończenia.

O butach, taktyce, oddychaniu i sile charakteru.

Trening podejść i rozważania mentalne.

W tych filmach masz ogrom sprawdzonych tipów, jeśli wprowadzisz je w życie znacznie zwiększysz szansę na ukończenie biegu. Pamiętaj: szkoła się skończyła – poprzestawanie na teorii nie przekłada się na skuteczność. Wiedza to uporządkowana informacja, mądrość to zrobienie z niej użytku, szkoła przekazuje jedynie informacje…

Do zobaczenia i powodzenia na trasie bez względu na wybrany dystans 🙂

Inne artykuły o przeszkodowych biegach ULTRA znajdziesz klikając tu!