Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Decyzja zapadła. Zawody na torze przeszkód staną się piątą dyscypliną pięcioboju nowoczesnego, zastępując w nim jazdę konną. Zagłosowało za tym 83 proc.  federacji członkowskich. 

Podczas 72. Kongresu Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM) zdecydowano, że zawodowy na krótkim torze przeszkód zastąpią jazdę konną i staną się piątą dyscypliną pięcioboju nowoczesnego.  Za taką decyzją zagłosowało 69 federacji członkowskich, czyli oddano na nią 83,3 proc. wszystkich głosów. Przeciw było 11 federacji, a 3 wstrzymały się od głosu.

Wynik (głosowania) daje UIPM mandat do zaproponowania Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu (MKOl) nowej formuły pięcioboju nowoczesnego – z zawodami przeszkodowymi zastępującymi jazdę konną – w celu włączenia go do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku – czytamy w komunikacie opublikowanym przez UIPM.

Pięciobój nowoczesny w dotychczasowym wydaniu, czyli z jazdą konną, będzie więc jeszcze obecny podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Zawody przeszkodowe pojawią się jednak już na imprezach międzynarodowych w 2023 roku. Kongres UIPM przegłosował bowiem, że zostaną one wprowadzone podczas Mistrzostw Świata Juniorów i na mistrzostwach kontynentalnych w 2023 roku.

Fot. UIPM

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany