Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Jest duża szansa na to, że biegi z przeszkodami (OCR) zadebiutują w 2028 roku na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Furtkę właśnie otworzyła Międzynarodowa Unia Pięcioboju Nowoczesnego. Ale to nie będą biegi przeszkodowe w formie jaką znasz.

Świat biegów przeszkodowych w ekstazie. Joe De Sena nagrywa specjalny filmik. Inni gorąco komentują. O co chodzi? Otóż, w 2028 roku biegi (zawody) OCR mogą zadebiutować na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Jako nowa dyscyplina Pięcioboju Nowoczesnego, który na igrzyskach jest od 1912 roku. OCR zastąpią jazdę konną (skoki przez przeszkody), która z pięcioboju ma ostatecznie zniknąć w 2024 roku.

W poniedziałek 2 maja Międzynarodowa Unia Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM) ogłosiła, że przetestuje dwa warianty dyscyplin przeszkodowych, poszukując piątej konkurencji do pięcioboju. Testy rozpoczną się po finale Pucharu Świata w Pięcioboju w Ankarze pod koniec czerwca br.

Obecnie na Pięciobój Nowoczesny składa się szermierka, pływanie, jazda konna (skoki przez przeszkody) oraz kombinacja “laser run”, czyli konkurencja łącząca bieganie (5 rund po 600 m) i strzelanie (4 rundy). Z tej grupy wkrótce wypadnie jazda konna i właśnie poszukiwany jest nowa konkurencja, który ją zastąpi.

Utworzona przez UIPM specjalna grupa robocza wyłoniła “zawody przeszkodowe” (tor przeszkód?) z grupy aż 61 różnych zgłoszonych dyscyplin. Wybór był dość prosty, bo wg nieoficjalnych informacji, opowiedziało się za tym około 40 proc. federacji pentathlonu. Dwukrotnie więcej niż w przypadku kolarstwa przełajowego czy wspinaczki sportowej.

Jak będą wyglądały te OCR-y na pięcioboju? Na pewno nie będą to biegi przeszkodowe jakie znacie. Szczególnie, że cały pięciobój na igrzyskach ma się zamknąć w limicie 90 minut. Nieco szczegółów zdradza Janusz Peciak, dyrektor sportowy Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego, w rozmowie z TVP Sport:

Mamy już dwie konkurencje wytrzymałościowe: bieg i pływanie. Ta, która zostanie dołączona, nie może być więc wytrzymałościowa czy siłowa. Trzeba postawić na balans, spryt, inteligencję.

Wygląda więc na to, że będzie to mieszczący się na stadionie tor o długości 300-500 metrów z 10-20 przeszkodami. Być może będzie on podobny do biegu przeszkodowego rozgrywanego podczas pięcioboju wojskowego, gdzie zawodnicy pokonują 500-metrowy tor na którym ustawionych jest 20 prostych przeszkód (ścianki, rowy, szykany, drabinki, zasieki). Czyli coś co przypominałoby raczej Runmageddon Games niż klasyczne biegi. Jak Wam podoba się taka koncepcja?

Fot. FB UIPM World, Biuro Prasowe Runmageddon

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany