Amerykanka Nicole Mericle, startując w biegach z przeszkodami, wygrała w 2019 roku nagrody pieniężne o łącznej wartości ponad 66 tys. dolarów, w tym zgarniając 20 tys. dolarów za mistrzostwo świata Spartana.

Rok 2019 zdecydowanie należał do Nicole Mericle. 32-letnia Amerykanka wygrała Mistrzostwa Świata Spartan, Mistrzostwa Świata Spartan Trifecta, Mistrzostwa Spartan USA, Mistrzostwa Ameryki Północnej OCR na 15 km i Mistrzostwa Świata OCR na 3 KM. Była też zawodniczką, która na biegach z przeszkodami zgarnęła nagrody pieniężne o najwyższej łącznej wartości, wyprzedzając m.in. Ryana Atkinsa, Lindsay Webster, czy Jona Albona.

Mericle, jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Obstacle Racing Media, wygrała łącznie 66050 dolarów, podczas gdy drugi w zestawieniu Atkins zarobił na bieganiu 58400 dolarów, a trzecia Webster 53933 dolarów. Większość tych nagród, bo aż 53550 dolarów, została wypłacona przez Spartana.

Źródło: Obstacle Racing Media

W TOP10 zawodników, którzy w ubiegłym roku najwięcej zarobili na bieganiu, jest tylko dwójka Europejczyków: Myriam Guillot-Boisset (34315 dolarów) i Jon Albon (24956 dolarów). Co ciekawe, ten ostatni wystartował jedynie w 3 zawodach liczonych do powyższego zestawienia (Mistrzostwa Europy Spartan, Mistrzostwa Świata Spartan, Mistrzostwa Świata OCR).

Europejczycy częściej pojawiają się na szerszej liście TOP25 mężczyzn i kobiet opublikowanej przez Obstacle Racing Media. Na wysokim 7. miejscu wśród kobiet ląduje Janka Pepova (prawie 12,5 tys. dolarów), a na 9. miejscu wśród mężczyzn Sergei Perelygin.


Źródło: Obstacle Racing Media

Niestety kwoty wygrywane przez czołowych biegaczy OCR wciąż są śmiesznie niskie na tle nagród zdobywanych przez zawodników CrossFit. W sezonie 2018-2019 Mathew Fraser zgarnął 491 tys. dolarów, Tia-Clair Toomey 414 tys. dolarów. Wprawdzie to absolutny szczyt, jeżeli chodzi o nagrody w tej dyscyplinie, a zawodnicy nr 2 i 3 rankingu (kobiet i mężczyzn), wygrali dużo mniej, ale wciąż są to sumy mieszczące się w przedziale od 119 do 144 tys. dolarów.

Czytaj także: Mistrzostwa Spartana – rywalizacja o tytuł i 1 milion dolarów