Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

1 listopada w greckiej Sparcie rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Spartan Trifecta 2019. To wyścig nie tylko o mistrzowski tytuł, ale również o 1 mln dolarów. Zmienione zasady sprawiły, że szansę ma kilku zawodników.

Rok temu Joe De Sena zszokował świat biegów z przeszkodami, oferując 1 mln dolarów nagrody dla zawodnika lub zawodniczki, która zdobędzie potrójną spartańską koronę. W tym celu należało wygrać Mistrzostwa Świata Spartan Race, Mistrzostwa Świata Spartan Trifecta i Mistrzostwa Świata Spartan Ultra startując w serii Elite. Wtedy najbliżej sukcesu był Jonathan Albon, który wygrał dwie pierwsze imprezy mistrzowskie.

W tym roku zasady walki o 1 mln dolarów zostały zmienione, tak żeby możliwość walki o nagrodę miała większa grupa zawodników. Nowe zasady sprowadzają się do tego, że od liczby mil pokonanych w trwającym 24 godziny biegu podczas Mistrzostw Świata Spartan Ultra w Szwecji (9-10.11.2019), odejmuje się miejsca zajęte przez danego zawodnika podczas Mistrzostw Świata Spartan Race (29.09.2019) i Mistrzostw Świata Spartan Trifecta (2-3.11.2019). I tak, jeżeli zawodnik wybiegałby 100 mil (160,9 km) w Szwecji, zajmując jednocześnie 1. miejsce w Tahoe i w Sparcie, to jego dokonania obliczane są w sposób następujący: 100-1-1=98 pkt. I właśnie te 98 pkt. dla mężczyzn oraz 78 pkt. dla kobiet, są przepustką do nagrody.

System punktowy sprawia, że do Mistrzostw Ultra (9-10 listopada) sprawa 1 mln dolarów pozostanie otwarta. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce nabiegać 100 i więcej mil będzie bardzo trudno. Rok temu Ryan Atkins pokonał 83 mile w 24 godziny. W tym roku będzie musiał pokonać ich przynajmniej 101, bo w Tahoe zajął 2. miejsce. Jeszcze trudniejsze zadanie czeka Albona. Wprawdzie będzie biegł u siebie (Brytyjczyk obecnie mieszka w Szwecji), ale do pokonania będzie miał minimum 102 mile. I to ci dwaj zawodnicy są najpoważniejszymi kandydatami do sięgnięcia po 1 mln dolarów.