Jeśli jesteś fanem intensywnych testów ogólnej sprawności i podoba Ci się koncepcja Hyroxa, o której pisaliśmy w poprzednim artykule, to z całą pewnością Deka Fit również przypadnie Ci do gustu. Deka Fit to sprawdzian wytrzymałości powstały z inicjatywy twórcy Spartana. Zobacz, jak Joe De Sena weryfikuje wszechstronną sprawność zawodników biorących udział w Deka Fit.

Deka, czyli 10

Zawodnik mierzący się w konkurencji Deka Fit ma do wykonania 10 ćwiczeń na 10 osobnych stacjach. Przed każdą z nich zobowiązany jest najpierw pokonać 500 m biegiem. Do ćwiczeń należą:

  1. 30 naprzemiennych zakroków z obciążeniem w formie wałka (K – 15 kg, M – 25 kg);
  2. 500 m na ergometrze wioślarskim;
  3. 20 skoków lub przejść przez box plyometryczny (stała wysokość bez względu na płeć – 24 cale, czyli nieco ponad 60 cm)
  4. 25 brzuszków z wyrzutem i uderzeniem piłki medball o wyznaczony cel (cel znajduje się na wysokości 137 cm; waga piłki: K – 6,35 kg, M – 9 kg);
  5. 500 m na ski erg;
  6. 100 m spaceru farmera (K – 2x 18 kg, M – 2x 27 kg);
  7. 25 kcal na air bike
  8. 20 przerzutów piłki przez ścianę o wysokości 122 cm (waga piłki: K – 18 kg, M – 27 kg);
  9. 100 m pchania, a następnie ciągnięcia (na zmianę) tanka, zbliżonego w budowie do sanek, ale wyposażonego w kółka (zmienne obciążenie, będące rodzajem przerzutki – K – 2, M – 3);
  10. 20 burpees z obciążeniem w formie wałka (takim jak w zakrokach – pierwsza stacja), które w każdym powtórzeniu powinno być uniesione nad głowę przy “powstań” i przyciśnięte do ziemi przy klatce piersiowej przy “padnij” (K – 10 kg, M – 20 kg).

Inne oblicza Deka

Deka Fit jest najbardziej podstawową formą Deka, ale Joe De Sena wymyślił też dwie modyfikacje dla osób, które nie przepadają za bieganiem:

  • Deka Mile – każde z dziesięciu ćwiczeń poprzedza 160 m biegu, które w sumie składają się na milę;
  • Deka Strong – zawodnik przechodzi od stacji do stacji bezpośrednio, bez biegania.

Z nieco zmienioną wersją Deka Strong zmierzyli się zawodnicy biorący udział w Spartan Games.

Nowa marka w świecie wszechstronnego treningu

Wydaje się, że Joe De Sena chciałby uczynić z Deka alternatywę dla CrossFitu. Świadczyć o tym może fakt, że w USA pojawia się coraz więcej siłowni afiliowanych pod logo Deka, jak również to, że w ubiegłym roku rozegrała się impreza pod nazwą Spartan Games, będąca w oczach De Seny “sprawdzianem największej sprawności” (co roku rozgrywają się też mistrzostwa świata dla zawodników CrossFit, tzw. Crossfit Games – przyp. red.). Marka z całą pewnością ma szansę na sukces i będzie zdobywać coraz większą popularność, choćby wśród fanów Spartana. Niemniej trudno nazwać ją rzeczywistą konkurencją dla marki CF, która zakłada i sprawdza znacznie większy zakres umiejętności niż Deka, dzięki czemu rzeczywiście można nazwać ją najbardziej wszechstronną dyscypliną na świecie.

Hyrox a Deka Fit – analiza trudności konkurencji

Nie sposób nie zauważyć podobieństw między Deka a Hyroxem (zobacz: HYROX – tu nie ma miękkiej gry). Obie te konkurencje opierają się na sporej liczbie ćwiczeń poprzedzonych określonym dystansem biegu. Sumarycznie ćwiczenia sprawdzają wytrzymałość i siłę wszystkich partii mięśniowych, a niektóre są nawet dokładnie takie same (jak choćby spacer farmera, ski erg, ergometr wioślarski). Główną różnicą jest pokonywany dystans i liczba powtórzeń. Ale która konkurencja jest trudniejsza?

Na pozór wydawać by się mogło, że zawody na zasadach Deka Fit są łatwiejsze niż Hyrox – fakt, zawierają dwa ćwiczenia więcej, ale odległości i liczby powtórzeń są znacznie mniejsze. W tym jednak też tkwi duża trudność. Krótkie dystanse kuszą do narzucenia wyższego tempa, które trudno jest utrzymać. Hyrox natomiast, choć pokonywany w wolniejszym tempie niż Deka, zakłada dużo większe obciążenia w czasie. Powiedziałabym więc, że próba porównania trudności Hyroxa i Deka jest na równi z porównaniem 5 i 15 km biegu – niby to samo, ale rozłożenie sił musi być inne, a to czy dla kogoś jedna wersja jest łatwiejsza od drugiej, to już kwestia całkowicie indywidualna.

Tylko w USA

Lista eventów zaprezentowanych na oficjalnej stronie Deka ogranicza się tylko do Stanów Zjednoczonych. Można się w tym doszukiwać kilku przyczyn. Być może dzieje się tak dlatego, że konkurencja jest stosunkowo nowa w świecie sportu i na razie testowana jest wyłącznie na macierzystym gruncie Spartana. Możliwe również, że póki co Deka nie wykracza poza ocean, bo w USA takie dyscypliny łączone (jak np. CrossFit) cieszą się po prostu największą popularnością i na pewno znajdą odbiorców. Innym powodem braku ekspansji może być też pandemia COVID19.

A Ty, wziąłbyś udział w Deka Fit, gdyby był organizowany w Europie?

Fot. FB Spartan

Przeczytaj także inne artykuły tego autora:

———

Urszula Zywer – aspirująca zawodniczka Elite, biegaczka górska, zwolenniczka wszechstronnego treningu, trenerka. Miłośniczka zgłębiania psychologii sportu, swoimi spostrzeżeniami dzieli się Między przeszkodami – Ula Zywer.