Wybraliśmy 4 biegi z przeszkodami w Polsce, które oprócz mniej lub bardziej standardowych przeszkód, a także prostszych lub cięższych tras, wyróżniają się jeszcze pewnym specyficznym klimatem.

FORMOZA CHALLENGE

Formoza Challenge to bieg z przeszkodami z udziałem komandosów elitarnej JW Formoza. Ci sami komandosi są również zaangażowani w przygotowywaniu przeszkód. To sprawia, że wybrane odcinki bywają trudne, a militarny klimat biegu czuć na każdym kroku. Idea biegu zrodziła się 6 lat temu.

Stopień trudności zawodnicy regulują sobie formatami. Formozę można przebiec samodzielnie na krótkim (ok. 5 km) dystansie, ale można też pokonać ponad 10 km odcinek z gumową atrapą AK-47 i ważącym 8 kg plecakiem wojskowym. Wystartować można też w formule RECON, będącej połączeniem biegu z przeszkodami (połowa trasy) z biegiem na orientację.

Bieg Formoza Challenge odbędzie się 26 lipca w Ustce, 5-6 września w Obornikach i 4 października w Gdyni.

Czytaj także: Formoza Challenge 2018, czyli 1700 zawodników na Torze Motocrossowym w Obornikach

 

FURIA WOJÓW

Furia Wojów to bieg który w tym roku dopiero zadebiutuje w kalendarzu biegów przeszkodowych. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to bieg w klimacie średniowiecznym. Na liczącej około 7 km trasie, poprowadzonej przez rezerwat przyrody Arboretum i Gród Drengów znad Górnej Odry, znajdzie się ponad 20 przeszkód naturalnych i sztucznych. W tym przeszkody nawiązujące do średniowiecza. Jedną z nich ma być “Zemsta Odysa”. Dodatkowo, każdy kto dotrze do mety, dostanie ręcznie wypalony medal, który będzie wyróżniał się wśród innych biegowych medali.

Bieg Furia Wojów odbędzie się w dniach 3-4 października br.

 

VIKINGS RUN

Vikings Run, jak sama nazwa wskazuje, to bieg z przeszkodami w klimacie wikingów. Spotkać tam można nie tylko typowe OCR-owe przeszkody, ale również i te tematyczne, jak:

 • Berserkera – mierzącą 6 m konstrukcję trzeba pokonać za pomocą toporów trzymanych w rękach.
 • Most Bifrost – to unoszącą się na wodzie konstrukcja, po której trzeba przejść na drugi brzeg.
 • Rzut toporem – każdy z zawodników ma 3 próby na trafienie toporem to celu.
 • Młot Thora – przenoszenie ważącego 45 kg dla mężczyzn i 30 kg dla kobiet młota.
 • Kajaki – podczas biegu aż 2 km jest do pokonania w kajaku.

W tym roku nowością będzie bieg z tarczą i toporem. W formule Run Legend, gdzie do pokonania jest 12 km (10 km biegu + 2 km kajakiem) z 40 przeszkodami, zawodnicy cały dystans muszą przebyć z tarczą i toporem przy sobie.

Bieg Vikings Run odbędzie się 19 września br.

Czytaj także: Tego w polskim OCRze jeszcze nie było! Nietypowa formuła biegu Vikings Run

 

BIEG HUTNIKA

Bieg Hutnika to industrialny bieg z przeszkodami organizowany w stolicy. Bieg odbywa się na zwykle niedostępnych terenach Huty ArcelorMittal w Warszawie. To jedyny bieg, który odbywa się na terenach działającej huty. Uczestnicy przebiegają przez halę pracującej walcowni, gdzie wytapiana jest stal w bardzo wysokiej temperaturze, czy przez wagony pociągowe. Takich tematycznych przeszkód jest zresztą więcej, bo do wykonania niektórych z nich używa się elementów używanych w procesach produkcyjnych.

Bieg Hutnika odbędzie się 11 października br.

Czytaj także: 4. edycja Przeszkodowego Biegu Hutnika nie jest zagrożona

Takich klimatycznych biegów w Polsce można znaleźć jeszcze kilka. Wystarczy wspomnieć o Biegu Morskiego Komandosa. Do tej kategorii można też zaliczyć Nocny Runmageddon Rekrut, czy Hunt Run w Białce, po zakończeniu którego ma miejsce koncert. A może macie jakieś swoje typy? Napiszcie o nich w komentarzach.

9 komentarzy

 1. Paweł

  W najblizszy weekend Bieg po pustyni Błędowskiej z przeszkodami
  Pozdrawiam

  • Redakcja

   Zdecydowanie. Dlatego wspomnieliśmy o Hunt Run w artykule.

 2. Niko

  Jedyny z mega klimatem to Bieg Morskiego Komandosa w Gdyni, starty kategori Hard Historyczny niezapomniane widoki o wschodzie słońca. Polecam N.O.

 3. Paweł

  polecam hunt run w kzienicach i “wtf wiązowna”
  ale do dzis zapisy!!!!!

 4. Paweł

  polecam hunt run w kzienicach i wtf wiązowna
  ale do dzis zapisy!!!!!

 5. Paweł

  polecam wtf wiązowna może nie przeszkodowy ale przedsmak przeszkód tam jest zawarty
  ale do dzis zapisy!!!!!