Jakie zakresy ruchu w obręczy barkowej są bezpieczne w treningu OCR? Co się zepsuło gdy już boli? Ten materiał pozwoli Wam wstępnie określić te aspekty. Natomiast jeśli już są dolegliwości i ten ból się utrzymuje przez tydzień i dłużej – polecam wizytę u fizjoterapeuty.

W poprzedniej części wspominałem o konsekwencjach pracy siedzącej, która automatycznie kwalifikuje do grupy ryzyka i z założenia wymaga podjęcia ćwiczeń prewencyjnych. W filmie kolejne zagadnienia i proste testy pozwalające sprawdzić zakresy ruchu samemu lub z pomocą drugiej osoby.

Zgięcie i rotacja zewnętrzna w stawie ramiennym to podstawa podstaw. Rozgrzewka powinna zawierać ćwiczenia mobilizacyjne i aktywacyjne dla stawów i mięśni odpowiedzialnych za te aspekty. W jednej z kolejnych części pokażę przykładowe ćwiczenia.

Boli? Samo nie przejdzie…

Stożek rotatorów i stabilizacja kości ramiennej to kolejny fundament bezpiecznego treningu pokonywania przeszkód. Jeśli doszło do jakiegokolwiek urazu to rehabilitacja wymaga już kompleksowego badania i analizy fizjoterapeuty, bo przyczyna objawiająca się w tym miejscu może leżeć daleko poza nim.

Podobnie ciasnota podbarkowa – będzie wymagała konsultacji u specjalisty. Jeżeli w którymkolwiek z testów zabolało to ogromnie polecam wizytę u fizjoterapeuty, dokładną analizę i “celowany” plan rehabilitacji. W lżejszych przypadkach może ona trwać około 4-6 tygodni. Jeśli, w imię porzekadła “samo przejdzie” będziemy zwlekać, zajmie znacznie więcej czasu i pochłonie więcej funduszy.

Zmaganie się z kontuzją, przerwa w treningach i startach są też bardzo trudne mentalnie. Zanim zaakceptujemy sytuację trzeba będzie zmierzyć się z falą rozczarowania, bezsilności, złości, frustracji, gniewu i strzelić znajomym czy bliskim kilka fochów. Kontuzja tak naprawdę jest sygnałem dobrej intencji naszego ciała – “zadbaj o mnie, a Ci oddam z nawiązką”. Czego dzięki temu urazowi się nauczyłem, jakie zyskałem doświadczenie, co dzięki niemu w przyszłości poprawię? Spojrzenie na uraz z wdzięcznością – początkowo mocno wymagające – może bardzo pomóc na każdym etapie rehabilitacji.

Czytaj także: Prewencja urazów barku w OCR: praca siedząca i jej negatywne konsekwencje (część 1)