Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Na początku października odbędzie się premierowy Bison Ultra-Trail® na Podlasiu. Bieg ultra w królestwie żubra. Ma być sportowo, ale i magicznie. Do wyboru będzie 16, 35, 50 i 100 km. O tym ultra-wyzwaniu rozmawiamy z Grzegorzem Kuczyńskim.

Bison Ultra-Trail® to nowy projekt biegowy. Jego pierwsza edycja odbędzie się 3 października 2020 roku w Puszczy Knyszyszyńskiej. Organizatorem jest Fundacja Białystok Biega, znana m.in. z organizacji PKO Białystok Półmaratonu i biegu z przeszkodami Hero Run. Wkrótce mają ruszyć zapisy (z gwarancją zwrotu opłaty, gdyby data biegu się zmieniła). Redakcja eXtremalny.PL poprosiła Grzegorza Kuczyńskiego z Fundacji Białystok Biega, żeby opowiedział nam o Bison Ultra-Trail®.

Skąd pomysł na Bison Ultra-Trail®?

Już kilka lat temu organizowaliśmy małe biegi trailowe, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez biegaczy. Dostawaliśmy mnóstwo pytań “co dalej?”. Zaczęliśmy pracować nad wydarzeniem o dużym zasięgu, dużej rozpoznawalności.

Od początku pomysł był taki, aby pokazać Puszczę Knyszyńską w “pełnej okazałości”, aby nawiązać do wielokulturowości naszego regionu. Stąd pomysł na ULTRA. Będziemy biegali na czterech dystansach: 16, 35, 50 i 100 km.

Można więc powiedzieć, że to wydarzenie kiełkowało w nas od 2015 roku. Wszystko ma swój czas. Teraz jest czas na zorganizowanie Bison Ultra-Trail® – przynajmniej jest taki plan, a czy pandemia nie przewróci planu do góry nogi, tego w tej chwili nikt nie wie.

Wiele osób pyta, dlaczego Puszcza Knyszyńska?

Na terenie Puszczy Knyszyńskiej jak w soczewce skupiają się wpływy wielu kultur, religii i narodowości – a o przybliżenie tego faktu nam chodzi – taki jest między innymi cel organizacji Bison Ultra-Trail®. Bogactwo krajobrazu i przyrody, niezwykła historia, tradycja i różnorodność czyni to miejsce magicznym i wyjątkowym.

Kwestią do wyboru było miejsce, gdzie takie wydarzenie może się odbyć – skąd biegacze powinni startować, gdzie powinno być serce zawodów. Wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego doszliśmy do wniosku, że Supraśl będzie idealny. Burmistrz Supraśla z entuzjazmem przyjął naszą propozycję. Otwartość samorządu w tego typu przedsięwzięciu jest niezmiernie ważna. Wierzę, że dzięki zaangażowaniu kilku stron możemy zrobić festiwal biegowy, który na stałe wpisze się w kalendarz ważnych imprez sportowych w Polsce.

A dlaczego taka nazwa biegu?

Żubr jest największym ssakiem żyjącym w Europie. W Podlaskiem żyje połowa polskiej populacji tego gatunku. Biegając po ścieżkach Puszczy Knyszyńskiej możemy natknąć się na ślady obecności żubra. Będziemy biegali po terenach, gdzie rządzi Król Puszczy.

Puszcza Knyszyńska to nie tylko przyroda. Niezwykła historia, tradycja i różnorodność etniczno-kulturowa zaklęta jest w puszczańskich miasteczkach, wsiach, przydrożnych kapliczkach. Zwłaszcza historia odcisnęła swoje piętno na całym terenie.

Cytując fragment opisu z naszej strony:

Jeszcze w XIV i XV stuleciu wszędzie tutaj szumiała Puszcza Grodzieńska i Błudowska – przez ów gigantyczny las przechodziła granica między Koroną a Litwą i tu spotykali się osadnicy bałtyjscy, litewscy, rusińscy, białoruscy, polscy, tatarscy i wreszcie żydowscy.

To najlepiej oddaje co przyświecało przy tworzeniu Bison Ultra-Trail®.

Biegacze będą bardzo zaskoczeni terenami, które ich przywitają. Wydawać by się mogło, że Podlaskie jest “płaskie” – nic bardziej mylnego. Jasne, to nie są góry, ale wszyscy lubiący wyzwania, nie będą rozczarowani.

Pozostaje jedno, zasadnicze pytanie – co z pandemią i czy COVID-19 nie pokrzyżuje planów?

Oczywiście nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie planowaliśmy zanim słyszeliśmy o koronawirusie. Mieliśmy wsparcie samorządu. Prace rozpoczęliśmy i cały czas trwają. Cały czas wierzymy, że w październiku będziemy mogli spotkać się w Supraślu. Z pewnością będą nowe wytyczne sanitarne, nowe obostrzenia. Ważne, aby impreza mogła się odbyć. Pamiętajmy też, że przy biegach ultra, starty między poszczególnymi dystansami mogą być co kilka godzin, co w “nowej rzeczywistości” może pomóc w decyzji, aby impreza się odbyła.

Z zapisami czekamy jeszcze “chwilę”, ponieważ każdy tydzień przynosi zmiany i nowe informacje dotyczące pandemii i zaleceń rządowych.

Fot. Bison Ultra Trail

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany