Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Iza Wysłuch – zdobywczyni brązowego medalu Mistrzostw Polski w biegach przeszkodowych w 2018 roku na dystansie 5 km, 37. zawodniczka Mistrzostw Świata OCR Londyn 2018 w kategorii PRO Woman.

1. Pamiętasz swój pierwszy bieg z przeszkodami?

Moja przygoda z biegami OCR zaczęła się jeszcze w liceum. Wszystko za sprawą mojego nauczyciela Grzesia Szczechli, który namówił mnie do udziału w Barbarian Race. Po wygranej pierwszej edycji wiedziałam, że to jest to, co chcę robić dalej! Wcześniej przez prawie sześć lat uprawiałam biegi średnio- i długodystansowe na bieżni.

2. Masz za sobą udany 2018 rok (m.in. 3. miejsce na Mistrzostwach Polski OCR na 5 km), a jakie masz biegowe plany na rok 2019?

W biegach przeszkodowych kręcą mnie przeszkody. Należę do tego nieoficjalnego teamu #tylkoprzeszkody. Dlatego bardzo podoba mi się Barbarian Race. I to właśnie Barbarian Race w Siemianowicach Śląskich będzie moim pierwszym startem w 2019 roku. Wystartuję w mojej ulubionej konkurencji, czyli Arrow oraz klasycznym 13-kilometrowym Barbarianie.

W trakcie zimy dużo biegałam po górach w rodzinnych stronach. Nie zabrakło także treningów na siłowni oraz duuużo mobility. W tym sezonie głównie zobaczymy się na Barbarianach, dodatkowo także wystartuję w Raciborzu na Biegu “Freza”. Startów będzie dużo mniej niż w ubiegłych latach.

Na pewno pojawię się na Mistrzostwach Europy OCR 2019 w Gdyni. Odpowiedź na pytanie, czy wystartuję w Elite czy Age Group jest dość prosta. Nie ma dla mnie innej opcji jak tylko Elite. Gdybym jakimś cudem nie zdobyła takiej kwalifikacji, pewnie w ogóle bym nie startowała. Chcę również wystartować w nowej formule Ninja Track.

Zgłosiłam się też do programu Ninja Warrior Polska – kto nie próbuje ten nie ma.

3. Jak wygląda Twój reżim treningowy?

Hmm.. mój reżim treningowy w ostatnim czasie nieco osłabł. Wciskam treningi w każdą możliwą lukę między pracą, studiami i pisaniem pracy licencjackiej. Nie jest łatwo, ale daje radę. Trenuję około 4-5 razy w tygodniu. Mam powtarzalny schemat, który zmieniam wraz z postępami przygotowań do sezonu.

4. Co trzeba zrobić, żeby więcej kobiet startowało w Elicie?

Znów pytanie co trzeba zrobić, żeby więcej kobiet zaczęło startować w fali Elite. Moja odpowiedź brzmi: NIC. Organizatorzy już i tak bardzo ułatwili sprawę. Np. Barbarian Race daje kobietom „dwa dodatkowe życia”! Czy to nie dużo? Można nie pokonać aż dwóch przeszkód. Worki z obciążeniem też już prawie wszędzie są spersonalizowane dla Pań. Czego my oczekujemy? Nie dajmy się zwariować. Kobiety muszą uwierzyć po prostu w siebie. Swoją drogą nie ma co zmuszać na siłę kobiet, żeby startowały w elicie. Chcą biegać dla zabawy, z grupką przyjaciół, dla fotek na trasie? Niech biegają! Nie każdy ma parcie na ściganie.

Dostosowywanie przeszkód specjalnie dla kobiet? Moim zdaniem bez sensu. Mamy tworzyć dwa różne biegi – jeden dla mężczyzn, drugi dla kobiet? No chyba nie o to w tym wszystkim chodzi.

5. Czym na co dzień zajmuje się Iza Wysłuch?

Na co dzień jestem studentką ostatniego roku AWF-u we Wrocławiu na kierunku Trener Lekkiej Atletyki. Pracuję dorywczo jako kelnerka. A już niedługo, po obronie pracy licencjackiej, wracam z powrotem do domu, w okolice Ustronia.

*****

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany