STORMEET  to nic innego jak dłuższy treningi w oparciu o bieganie oraz ćwiczenia funkcjonale znane z klubów fitness czy boxów CrossFit. Ćwiczenia są proste i nie wymagają specjalistycznego przygotowania. Dostępne są zatem dla każdego – pisze Grzegorz Jasiński, pomysłodawca i organizator Stormeet Poland Championships. Dużą część całego treningu stanowi bieganie. Jest to łącznie 8 km (8 x 1 km). STORMEET zaczynasz i kończysz biegiem.

Nie mam doświadczenia, nie trenuję, czy to dla mnie?

Każdy kiedyś zaczyna i na to nigdy nie jest za późno. Postaw sobie cel treningowy jakim jest STORMEET. Zrób coś dla siebie z czego będziesz dumny! Osobom początkującym proponujemy udać się to jednego z naszych blisko 50 partnerów w całej Polsce. Ich lista dostępna jest tutaj. Odwiedź klub partnerski, a dowiesz się wszystkiego od czego powinieneś zacząć. Na naszej stronie znajdziesz również plany treningowe. Wypróbuj je. Pamiętaj, że październikowe mistrzostwa STORMEET to nie jedyna impreza w Polsce. Jeśli nie zdążysz przygotować się na październik to spróbujesz swoich sił na jednym z przyszłorocznych wydarzeń.

Jestem aktywnym sportowcem, biegam OCR-y, ćwiczę na siłowni,  jak mam się przygotować?

Adaptacja to klucz do wszystkiego. Jeśli masz już zaplecze tlenowe zdobyte przy bieganiu dystansów powyżej 10 km sprawa będzie łatwiejsza. Jeśli bieganie nie jest twój mocną stroną, zacznij kilku kilometrów tygodniowo i zwiększaj w miarę możliwości ilość  biegania w swoich treningach. Wprowadź do swojego planu trening siłowy. Podziel cały trening na sekcje i wykonuj co kilka dni każdą z nich, zbieraj wnioski i testuj! Sprawdź jak twój organizm zachowa się po przebiegnięciu 1 km oraz pokonaniu 1 km na ergometrze. Następnie łącz w sesje treningowe w kilka par treningu STORMEET. Niech nie będzie dla ciebie łatwych treningów, zaskocz swój organizm postaw go przed wyzwaniem z którym trzeba wygrać. Walcz!  Po sprawdzeniu wszystkich sekcji wypróbuj cały trening.  Proponujemy przejść wyzwanie STORMEET najpierw z partnerem. Już po treningu testowym będziesz miał/a świadomość na co cię stać.

Pracuj nad techniką, możesz zyskać lepszy wynik przy lepszej technice

Zrób analizę poszczególnych ruchów, oglądaj filmy jak trenują inni. Możesz zaoszczędzić bardzo dużo energii, jeśli poprawisz technikę wykonania. Dla przykładu, przy wykrokach zwróć uwagę na długość wykroku, przy pchaniu sanek na kąt podparcia, a przy wallballs na to, jak masz ustawione stopy i kolana, aby wyzwolić jak największa moc przy wyrzucie piłki. Bieganie po jednym z treningów to nie to samo co przed wejściem na stacje treningową, po wykrokach lub sankach twoje tempo biegu może znacząco spaść. Cały czas miej na uwadze, że STORMEET to nie samo bieganie. Nie szalej na bieganiu:)

Ograniczenia są tylko w głowie

Musisz się przystosować! Nie zakładaj, że w jednym podejściu zrobisz od razu 100 wallball-i lub pokonasz bez wytchnienia 100 m sanek. Przystosowanie jest kluczem i silna głową w tym pomaga. W treningu przygotowawczym staraj się przesuwać granice o kolejny metr, dwa lub trzy, o kolejne kilka powtórzeń. Wytrzymałość to jeden z parametrów kondycji fizycznej, który można wypracować.

W jakiej kategorii powinienem startować?

Całe wyzwanie może ci zająć od 1 godz. do 1,5 godz. Nie jest to zatem krótki trening. Jeśli masz doświadczenie w długich treningach powyżej 1 godz. to poradzisz sobie bez problemu z tym wyzwaniem samodzielnie. Kategorie indywidualne dedykujemy osobom aktywnym i zaprawionym w startach. Pasjonaci biegów OCR i uczestnicy zawodów w CrossFit znajdą tutaj coś dla siebie.

Jeśli sporadycznie wykonujesz treningi powyżej 30 min. to warto sprawdzić swój organizm wykonując przez pewien czas dłuższe sesje treningowe.

Masz do wyboru kilka kategorii. Na pierwszy raz polecamy start w duecie. Jest on zdecydowani najprostszym wejściem w wyzwanie  STORMEET. W duecie nie musisz wykonać całej pracy sam! Razem z partnerem decydujecie o podziale ćwiczeń i ilości powtórzeń, to drużyna czyli twój zespół ma pokonać wyzwania a nie ty sam. Zdecydowanie odciąża to każdego nowicjusza w takim starcie. Świetną opcja jest równie start z bardziej doświadczonym partnerem, który większość wyzwania może wziąć na sobie 🙂 Zapewniasz sobie znakomitą zbawię u boku dobrego atlety który pomoże ci pokonać wyzwanie.

Ostatnia kategorią w której możesz wystartować jest kategoria ELITE – ta wersje treningu adresujemy dla tych którzy kochają wyzwania i lubi zdobywać szczyty. Przejście całego wyzwanie STORMEET w kamizelce (9 kg dla mężczyzn i 6 kg dla kobiet) do ci poczucie dumy i wejście do elitarnego grona #ELITSTORMATHLETE.

Autorem artykułu jest Grzegorz Jasiński – pomysłodawca i organizator Stormeet Poland Championships.

Grafiki: FB Stormeet

Przeczytaj także: