W weekend 27-28 sierpnia 2022 roku Spartan zawita na Słowację, gdzie odbędzie się jedyny w tej części Europy bieg w formule Spartan Ultra. Cały event w słowackim Vechecu ma symboliczną wymowę, bo to właśnie tam w 2012 roku odbył się pierwszy w Europie Spartan Race. Wystartowało w nim 600 osób.

[Artykuł został zaktualizowany 19.08.2022]

Vechec to malownicza miejscowość na Słowacji, leżąca 45 km na północny wschód od Koszyc i 80 km od polsko-słowackiego przejścia granicznego w Barwinku. Z Krakowa do Vecheca jest ponad 220 km, a z Warszawy 480 km.

Oto co do tej pory wiem o sierpniowym Spartan Ultra na Słowacji:

Data: biegacze zmierzą się z dystansem Ultra w sobotę 27 sierpnia 2022 roku.

Jedna pętla: bieg odbywa się na jednej dużej pętli. Pełna mapa trasy zostanie opublikowana na dzień przed biegiem.Przepka: na Spartan Ultra przepak będzie tylko jeden i będzie znajdował się on na 29,6 kilometrze trasy.

Trasa i przewyższenia: łączna długość trasy Spartan Ultra to 51,4 km, a suma przewyższeń to 2217 metrów. Z zamieszczonego na grafice profilu trasy wynika, że ostre podbiegi czekają na zawodników w pierwszej części trasy, a druga jej połówka będzie zdecydowanie mniej wymagająca.

 

Pogoda: aktualne prognozy pogody mówią o tym, że w sobotę 27 sierpnia będzie “przeważnie słonecznie”, a temperatura maksymalnie dobije do 28°C.

Limit czasu: łączny limit czasu na pokonanie całego Ultra to 15 godzin. Pierwsze 29,6 km, czyli do przepaku, biegacze muszą pokonać maksymalnie w 8 godzin. Kolejny punkt kontrolny jest na 46-kilometrze. Trzeba tam dotrzeć maksymalnie w 13 godzin.

 

Przeszkody: biegacze będą mieli do pokonania łącznie 62 przeszkody. Niektóre z nich będą się powtarzać.

 

Pole namiotowe: organizatorzy przygotowali dla biegaczy pole namiotowe. Będzie ono znajdowało się w odległości 10-15 minut marszu od miasteczka biegowego. Koszt postawienia namiotu to 5 euro za dobę. Na polu można rozbijać się już od czwartku 25 sierpnia od godziny 12:00.

Medale: Spartan Race Vechec będzie miał wyjątkowo oprawę w związku z 10. rocznicą pierwszego biegu w Europie. Dlatego na wszystkich czekać będą wyjątkowe medale z podpisem Joe De Sena na tasiemce.

 

Podczas biegowego eventu w Vechec, oprócz jedynego w tej części Europy biegu przeszkodowego na dystansie Ultra, odbędą się również biegi na dystansach Sprint i Beast, a dla dzieci zostanie przygotowana formuła Kids. Jeżeli natomiast ktoś nie lubi przeszkód, może wybrać dla siebie formułę Trail 10K.

Grafiki: FB Spartan Race Slovakia