Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

W związku z gwałtownym wzrostem liczby osób zarażonych koronawirusem rząd polski wprowadził dodatkowe obostrzenia w strefach żółtej i czerwonej. Zamknięte m.in. zostaną siłownie. Raczej też sobie nie pobiegamy.

(Artykuł aktualizowany w dniu 16.10.2020 godz. 22:14)

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek nowe obostrzenia na terytorium Polski w związku z gwałtownie rozszerzającą się pandemią koronawirusa. Jest to reakcja na obserwowany w ostatnich dniach wzrost liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa. Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowych 8099 przypadkach zarażeń wobec 6526 wczoraj i 5068 we wtorek. Od początku miesiąca mocno też rośnie liczba zajętych respiratorów i łóżek szpitalnych.

Od 17 października zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej, zawieszona zostaje działalność siłowni i basenów, a wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać bez publiczności.

W strefie żółtej, co obecnie oznacza całą Polskę, zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 25 osób.

W strefie czerwonej będzie to 10 osób.

[Update 16.10.2020]  Ograniczenie zgromadzeń nie zostało rozciągnięte na wydarzenia sportowe. W Rozporządzeniu z dnia 16 października znalazł się zapis, że imprezy sportowe mogą odbywać się bez publiczności i wtedy, gdy uczestniczy w nich “nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia”.

Więcej w artykule: Siłownie zamknięte, baseny częściowo czynne, biegi bez zmian!

Te ograniczenia prawdopodobnie oznaczają odwołanie wszelkich imprez biegowych. Dlaczego prawdopodobnie? Jeżeli biegi traktować jak imprezę sportową to powinny odbywać się normalnie, chociaż bez publiczności. Jednak to gryzie się z ogólną koncepcją wprowadzonych zakazów. Dlatego będzie ten temat monitorować i na bieżąco informować.

Podział Polski na strefy żółtą i czerwoną:

Definitywnie co do charakteru obostrzeń, które zaczną obowiązywać od 17 października, będzie można wypowiadać się dopiero po opublikowaniu stosowego Rozporządzenia. Doświadczenie ostatnich miesięcy uczy, że takowe najpewniej pojawi się dopiero w piątek 16 października w drugiej połowie dnia.

Druga fala pandemii zbiera obfite żniwo nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Podobne ograniczenia i zakazy wcześniej wprowadziły już inne kraje (m.in. od 14 października zakazano organizacji biegów w Holandii).

O wszystkich odwołanych biegach przeszkodowych i innych zawodach będziemy informować, aktualizując artykuł: Lista odwołanych i przeniesionych biegów z powodu pandemii – jesień 2020.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany