Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Dzieci w wieku do 5 lat powinny mieć dostęp do różnego rodzaju aktywności fizycznej, a jednocześnie ograniczony dostęp do smartfonów, tabletów i telewizji, wynika z nowych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących aktywności fizycznej dzieci.

Aktywność fizyczna i zdrowy sen we wczesnych latach dzieciństwa pozytywnie wpływają na rozwój dzieci. W tym na ich samopoczucie, zdrowie fizyczne i psychiczne. Ukształtowanie przez rodziców właściwego wzorca zachowań wśród dzieci w tym okresie życia, może też być skuteczne w przeciwdziałaniu nadwagi wśród dzieci, która dotyka co trzeciego 8-latka (badania Childhood Obesity Surveillance Initiative – COSI 2016).

Według wytycznych WHO (Guidelines on physical activity, sedentary behaviour and sleep for children under 5 years of age) niemowlęta, które nie potrafią się jeszcze poruszać, powinny minimum 30 minut spędzać na brzuszku, a pozostałe niemowlęta (do pierwszego roku życia) powinny mieć zapewnioną aktywność kilka razy dziennie (w formie zabawy na podłodze). Noworodki i niemowlęta w wieku do 3 miesięcy powinny przesypiać 14-17 godzin dziennie, a niemowlęta w wieku od 4 miesięcy do roku 12-16 godzin.

Dzieci do pierwszego roku życia nie powinny spędzać więcej niż jedną godzinę przypięte (skrępowane) w wózkach, fotelikach i różnego rodzaju nosidłach. Nie powinny też mieć dostępu do różnego rodzaju ekranów (telewizora, tabletu, smartfona).

Dzieci w wieku 1-2 lata powinny mieć zapewnione minimum 180 minut dziennie różnej aktywności fizycznej, a jednocześnie nie powinny spędzać dłużej niż godzinę przypięte w fotelikach czy krzesełkach. Dzieci do 2 lat wciąż nie powinny mieć dostępu do ekranów, natomiast w przypadku 2-latków czas ten nie powinien przekraczać 60 minut. ta grupa wiekowa potrzebuje 11-14 godzin snu.

Dzieci w wieku 3-4 lat powinny mieć zapewnione minimum 180 minut różnej aktywności fizycznej, z czego 60 minut to powinna być aktywność od średniej do intensywnej. Podobnie jak w przypadku młodszych dzieci, nie powinny one przebywać dłużej niż 60 minut w wymuszonej pozycji siedzącej (ważne przy dłuższych podróżach samochodem), a czas dostęp do telewizora, komputera, tabletu, czy smartfona powinien być ograniczony do 60 minut.

Wczesne dzieciństwo jest okresem bardzo szybkiego rozwoju dziecka. Dlatego zaszczepienie przez rodziców właściwego wzorca zachowań jest tak ważne. W tym, poprzez zabawę, zainteresowanie sportem. Dobrym pomysłem na to są biegi z przeszkodami dla najmłodszych. W biegach z cyklu Runmageddon Kids, Barbarian Kids, Hunt Run Dziczek, Runaway Junior, Commandosik i wielu innych, startować mogą dzieci od 4 lat. W Survival Race Kids nawet od 3 lat. Zawody te mają formę zabawy, podczas której dzieci pokonują przeszkody na specjalnie przygotowanej dla nich trasie, a rodzice asystują im w tej zabawie.

Grafiki: Wytyczne WHO; Zdjęcie: Runaway

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany