Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Rząd zaprezentował harmonogram wychodzenia z obostrzeń wprowadzonych w związku z trzecią falą pandemii koronawirusa w Polsce. Odmrożenie sportu będzie przebiegać w trzech krokach. Tym ostatnim będzie otwarcie 29 maja siłowni i klubów fitness. 

– Dane które otrzymujemy i dotyczą zakażeń, pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, podczas której przedstawiono harmonogram wychodzenia z obowiązujących obecnie pandemicznych obostrzeń.

Harmonogram ten podzielony jest na 5 etapów. Pierwszy ruszy już 1 maja i będzie dotyczył sportu. Od 8 maja ruszą hotele. Tydzień później m.in. restauracje i dopuszczona zostanie częściowa obecność kibiców. Otwarcie siłowni i klubów fitness przewidziane jest w ostatnim etapie, który zacznie obowiązywać od 29 maja. Będą one mogły działać w reżimie sanitarnym.

Oto jak odmrożenie gospodarki przebiegać będzie w odniesieniu do sportu:

1 maja:

Obiekty sportowe na świeżym powietrzu – limit 50 osób (obecnie 25 osób)

Kryte obiekty sportowe i baseny dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży –
obłożenie do 50%

15 maja:

Sport uprawiany w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – max 25% publiczności

29 maja:

Sport uprawiany na krytych obiektach sportowych i basenach:

  • obiekty dostępne dla wszystkich
  • max obłożenie do 50 proc. (z widownią)

Sport uprawiany na siłowniach, w klubach fitness:

  • limit 1 osoby na 15m2
  • działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Rząd zapowiedział też, że od 15 maja możliwe jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Warunkiem jest spadek poniżej 15 wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób.

Na konferencji prasowej nie został poruszony bardzo ważny temat, czy od 1 maja cofnięty zostanie zakazał organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzeń sportowych, który obecnie z pewnymi wyjątkami, cały czas obowiązuje. To kluczowa sprawa jeżeli chodzi o sport amatorski. Odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie poznamy dopiero przy okazji publikacji stosownego rozporządzenia, które najpóźniej powinno ujrzeć światło dzienne 30 kwietnia.

Więcej o harmonogramie znoszenia obostrzeń można znaleźć na stronach rządowych.

grafiki.: TT Kancelaria Premiera

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany