Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Drużyny Socios Silesia, Carbon Silesia Sport, Podhalańskie Dziki – Gorący Potok Team, Dirty Sparrows, Rajsport, Sparta Runners, Dragon Runners i Bestie OCR Legionowo ogłosiły rezygnację z dalszego udziału w Lidze OCR 2021.

(Artykuł zaktualizowany o odpowiedź OCR Polska z dnia 21 maja 2021)

Wymienione drużyny opublikowały w środę 19 maja w social mediach, podobne w swej treści oświadczenie, w którym poinformowały o rezygnacji ze startów w Lidze OCR 2021 i wyjaśniły powody tej decyzji.

Opuszczenie Ligi związane jest z konfliktem o plastrony między drużynami a Stowarzyszeniem OCR Polska, które jest organizatorem Polskiej Ligi Sportów Przeszkodowych. Drużyny zarzucają Stowarzyszeniu m.in. “nieuprawnioną zmianę w regulaminie” i złą komunikację.

Poniżej w całości cytujemy treść oświadczenia opublikowanego na profilu drużyny Socios Silesia.

W Odpowiedzi na komunikat z dnia 19.05.2021 OCR Polska – organizatora Polska Liga Sportów Przeszkodowych .

Podczas ostatniego biegu ligowego Viking Run-legendarny bieg z przeszkodami blisko 90 (~40%) zawodników i zawodniczek wyraziło swój protest i sprzeciw wobec nieuprawnionej zmiany w regulaminie dot. przymusowego zakładania plastronów przez zawodników startujących w Polskiej Lidze Sportów Przeszkodowych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dołączenie się do akcji. Dziękujemy również tym, którzy mimo ubrania plastronu podczas biegu, wspierają nas i wyrażają podobną opinię na temat ich zasadności i przymusu stosowania.

Jako drużyna Socios Silesia rezygnujemy z dalszego udziału w lidze, a podczas najbliższego Runmageddon Silesia będziecie mogli nas zobaczyć w fali elite, nie ligowej. Zawodniczki i zawodników zapraszamy do naszej fali. Tym samym wg wytycznych OCR Polska przypominamy, aby każdy z zawodników sprzeciwiających się postępowaniu OCR Polska wysłał rezygnację z udziału w lidze na adres mailowy: liga@ocrpolska.org.

Żeby móc wyjaśnić osobom postronnym, czym kierujemy się w naszym proteście i dlaczego obecne warunki są dla nas nie do zaakceptowania, musimy zobrazować dwa bardzo istotne fakty:

1. Inicjatorem Ligi OCR od początku jej powstania były drużyny. Ich przedstawiciele wspólnie ustalili warunki i zasady ścigania oraz biegi, które do niej dołączyły. Bardzo szybko OCR Polska zaczęło sygnalizować, że musi być główny organizator ligi i to pod ich zarządem liga się rozwinie. Tym samym wcześniejszy dialog między przedstawicielami drużyn, planowanie i demokratyczne głosowanie zastąpił brak komunikacji, nakazowy tryb przekazywania informacji i realizacja ligi na ostatnią chwilę.

2. Punktem krytycznym był też koniec roku 2019, gdzie przedstawiciele drużyn wystosowali list otwarty do OCR Polska, w którym wyrazili swój niepokój związany z wyżej przedstawionymi zaniechaniami.

Jednym z wielu tematów były też plastrony, na które przedstawiciele drużyn wyrazili swój kategoryczny sprzeciw. Po burzliwym spotkaniu dnia 13.12.2019r. w Kutnie i kilkumiesięcznej dyskusji po raz kolejny drużyny zaufały, że nastąpią pozytywne zmiany.

Efekty sami wszyscy widzicie po dzień dzisiejszy.

1) Brak spójnych, niezmiennych i jasnych zasad pokonywania standardowych przeszkód na biegach ligowych, gdzie przykładem jest informacja o wisienkach w dniu zawodów/podczas biegu.

2) Niski poziom wsparcia organizatorów biegów ligowych i pracy nad jakością rywalizacji. Przykład: oznaczenie trasy, jeden tor kobiecy.

3) Zmuszenie zawodników do używania plastronów-informacja dzień przed pierwszym biegiem ligowym.

4) Archaiczny system rejestracji zawodników do licencji i archaiczny, ręczny system układania list startowych.

5) Brak oferty dla Partnerów i Sponsorów Ligi.

6) Brak aktualnych, jasnych i przejrzystych tabel z klasyfikacjami ligowymi.

Powyższe punkty to tylko wierzchołek góry lodowej. Czy jesteśmy w stanie to akceptować? Czy nakazowy tryb komunikacji jest słuszny? Czy dzielenie środowiska przeszkodowego, brak komunikacji i chęci dialogu, komplikowanie położenia drużyn to statutowe cele stowarzyszenia zrzeszającego pasjonatów biegów przeszkodowych w Polsce? Sami odpowiedzcie sobie na te pytania.

Liczymy na Wasze zrozumienie i do zobaczenia na kolejnym biegu.

Komunikat OCR Polska z dnia 19 maja 2021 (najpewniej chodzi o 18 maja 2021), który jest wspomniany w oświadczeniu, można znaleźć na profilu Ligi (link do komunikatu).

[Update 21.05.2021]

W dniu 21 maja Stowarzyszenie OCR Polska w obszernym komunikacie odniosło się do sprawy. Można je znaleźć na profilu facebookowym OCR Polska (link do komunikatu).

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany