Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

W najbliższy weekend prawie 100 tys. biegaczy uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najwięcej pojawi się ich 11 listopada na ulicach Poznania i Warszawy na organizowanych tam Biegach Niepodległości.

W niedzielę 11 listopada dokładnie o godzinie 11:11 w Warszawie wystartuje 30. Bieg Niepodległości. Na starcie tego, liczącego 10 km, biegu stanie 20 tys. osób. Byłoby ich z pewnością więcej, gdyby zostały zwiększone limity uczestników, bo pakiety startowe zostały wyprzedane w zaledwie 4 dni.


Jeszcze więcej biegaczy wystartuje w poznańskim 3. Biegu Niepodległości, gdzie pierwotny limit uczestników to 25 tys. osób, ale zapisanych jest już 30 tys.  Pod tym względem będzie to rekordowy bieg. Jak zdradzają organizatorzy, w wydarzeniu tym wezmą udział biegacze z aż 2,5 tys. różnych polskich miejscowości.

W całym kraju w dniach 10-11 listopada odbędzie się łącznie ponad 120 biegów organizowanych pod szyldem Święta Niepodległości lub też bezpośrednio nawiązujących do niego (dane zaczerpnięte z maratonypolskie.pl). Najczęściej są to biegi na dystansie 10 km. To 42,1 proc. ogółu wszystkich biegów. Drugi najbardziej popularny dystans to 5 km. Tych biegów jest 23,1 proc. Najdłuższe biegi liczą aż 100 km.

W sumie na listach startowych wszystkich niepodległościowych biegów zapisanych jest 95,5 tys. uczestników. Razem przebiegną oni prawie 935,6 tys. km. Oznacza to, że ponad 23 razy obiegną kulę ziemską.

Biegi w Poznaniu i Warszawie frekwencyjnie zdecydowanie wyprzedzają resztę. Trzecia największa impreza to wrocławski Bieg Niepodległości z Wąsem, gdzie liczba opłaconych uczestników sięga 2,6 tys. Jeżeli więc pominąć te dwa największe biegi, to średnia liczba uczestników w pozostałych wynosi około 380 osób.

Zakładając, że zestawienie biegów na maratonypolskie.pl zawiera 90-95 proc. wszystkich biegowych imprez odbywających się w Polsce, a także uwzględniając imprezy towarzyszące biegom głównym z wspomnianego zestawienia (np. biegi dla dzieci, biegi na milę itp.), to na sportowo Święto Niepodległości uczcić może prawie 100 tys. biegaczy w całej Polsce.

 

Czytaj także:

 1. Runmageddon w Warszawie przyciągnął tłumy, kolejny już w maju 2019
 2. Jaro Bieniecki: Runmageddon mój widzę ogromny

Jedna odpowiedź

 1. Marcin Kiepas

  TOP8 Biegów Niepodległości (pod względem opłaconych zapisów):

  3. Bieg Niepodległości POZNAN => 25 tys. startujących
  30. Bieg Niepodległości WARSZAWA => 20 tys.
  Bieg Niepodległości z PKO BP GDYNIA => 4838
  Krakowski Bieg Niepodległości KRAKÓW => 3355
  Bieg Niepodległości z wąsem WROCŁAW => 2731
  6. PKO Bieg Niepodległości RZESZÓW => 2003
  Biegnę dla Niepodległej BIAŁYSTOK => 1624
  8. Luboński Bieg Niepodległości LUBOŃ => 1464

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany