To będzie jubileuszowa, bo już 20. edycja Biegu Rzeźnika.  Wspólnie z setkami innych biegaczy z całej Polski wybiegnij eksplorować bieszczadzkie szlaki. Czas rzucić to wszystko i jechać w Bieszczady!

Trasa Biegu Rzeźnika wiedzie z Komańczy do Cisnej. Liczy ona 84 km i pokonuje sią ją… w parach. Niektórzy żartują, że to dlatego, żeby biegaczy w Bieszczadach nie zjadły niedźwiedzie. Tak naprawdę chodziło o bezpieczeństwo uczestników.

Pierwszy Bieg Rzeźnika został zorganizowany w 2024 roku. W tym roku będzie jego 20. edycja. Będzie on częścią 9. Festiwalu Biegu Rzeźnika, która odbędzie się w dniach 7-10 czerwca 2023 roku w Cisnej.  Przez te 4 dni przewidziano starty na kilku, mniej lub bardziej wymagających, dystansach:

  • Maraton Rzeźnika: dystans około 52 km
  • Rzeźnicki Marsz z Walking Lovers: dystans około 16 km
  • Bieg Rzeźnika (w parach): dystans około 84 km
  • Bieg Rzeźnika Ultra: dystans około 95 km
  • Rzeźniczek: dystans około 28 km
  • Dycha na Jeleni Skok: dystans około 11 km
  • Rzeźnicki Szlem: dystans około 175 km
  • Biegi dla dzieci

Centrum Festiwalu będzie Orlik w Cisnej, gdzie zlokalizowane zostanie biuro zawodów, odbędą się targi EXPO oraz start i meta większości biegów. Festiwal rozpocznie się w środę 7 czerwca po południu a pierwsi zawodnicy wyruszą w trasy w czwartek rano.

A może by tak pomaszerować z Korzeniowskimi? 

Kontynuujemy świetnie przyjęty w zeszłym roku marsz z olimpijczykiem! Z inicjatywy Roberta i Justyny Korzeniowskich do bogatej oferty festiwalowej dołączył kolejny dystans: szesnastokilometrowy Rzeźnicki Marsz z Walking Lovers. Na Rzeźnicki Marsz zapraszamy wszystkich tych, którzy nie czują się na siłach, żeby uczestniczyć w festiwalowych biegach lub tych, którzy po prostu wolą chodzić niż biegać – zachęca Mirosław Bieniecki, dyrektor IX Festiwalu Biegu Rzeźnika.

W czwartek 8 czerwca startuje Maraton Rzeźnika na trasie 52 km, znanej wielu z Was z ultraMaratonu Bieszczadzkiego. Pomimo, że to ta sama trasa co  jesienią, to późną  wiosną Bieszczady wyglądają zupełnie inaczej i inaczej się po nich biega.

W czwartek wieczorem, o 19:00, gdy dobiegać będą ostatni ultramaratończycy, spotykamy się na odprawie Biegu Rzeźnika i Biegu Rzeźnika Ultra. Potem krótkie spanie i o 1:30 – podczas gdy w Cisnej będą już czekały autokary wywożące rzeźnickie pary na start do Komańczy – będziemy kibicować tym, którzy wystartują w Rzeźniku Ultra. Ponad 100 km dość wymagającej, ale przepięknej trasy wiodącej z Cisnej do Cisnej przez Jasło, Fereczatą, Smerek, Rawki, Kremenaros, Rabią Skałę, Okrąglik i Hyrlatą. A półtorej godziny później w Komańczy już po raz dwudziesty huknie strzał startowy Biegu Rzeźnika. Zakładamy, że uczestnicy obu biegów spotkają się  w okolicach Rabiej Skały… i na końcu w Cisnej.

W sobotę rano o 7:45, przy akompaniamencie wiewiórkowych przeszkadzajek odjedziemy trzema składami Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej na start Rzeźniczka, a zanim przebrzmi dźwięk lokomotyw – wystartujemy Dychę na Jeleni Skok. Uczestnicy tych biegów spotkają się dopiero kilka godzin później w Cisnej, gdzie w tym czasie Strefę Mety opanują nieletni biegacze ścigający się na kilku dystansach, adekwatnych do wieku.

A potem… zakończenie, dekoracja i koncert Wiewiórki na Drzewie. Powrót do rzeczywistości szykujcie na późne popołudnie w niedzielę.

Do zobaczenia w Cisnej!

Portal eXtremalny.PL jest patronem medialnym wszystkich biegów organizowanych przez Fundację Bieg Rzeźnika.

(mat. pras.)

Przeczytaj także: