Eliminator wraca na biegową mapę Polski. Już 29 kwietnia br. będzie można spróbować swych sił w tym kultowym biegu. Czy jesteś na to gotowy?

Eliminator to etapowy bieg pod górę. Etapów będzie cztery, a góra to szczyt Kamienna Laworta (769 m n.p.m.) w Ustrzykach Dolnych. Długość stoku po którym będą wbiegać zawodnicy to około 1250 metrów, przewyższenie 256 metrów, a przeciętne nachylenie 20,5 proc. Takich podejść będzie aż 4, co daje łączną długość trasy pond górę 5 km i ponad 1000 metrów przewyższeń.

W pierwszym etapie startują wszyscy zgłoszeni biegacze. Jednak już w drugim etapie wystartuje tylko 75 proc. z początkowej liczby startujących kobiet z najlepszymi czasami i 75 proc. z początkowej liczby startujących mężczyzn z najlepszymi czasami. W trzecim i czwartym etapie wystartuje odpowiednio po 50 proc. i 25 proc. najszybszych biegaczy z poprzedniego etapu.

Zawodnik po dotarciu na szczyt, jeżeli znalazł się w grupie kwalifikującej do kolejnego etapu, musi zbiec w dół, żeby na dole stawić się na starcie kolejnego etapu. Czasu nie ma wiele, bo starty będą odbywać się co 30 minut. Dlatego to się nazwa “górska maskara”.

Eliminator jest organizowany w ramach Ustrzyckiego Festiwalu Biegowego “Wataha” w dniach 29-30 kwietnia 2023. Na Festiwal składają się następujące biegi:

  • Eliminator
  • Bieszczadzka Mała Wataha (12 km)
  • Bieszczadzka Wielka Wataha (21 km)
  • biegi dla dzieci

Uczestnicy, którzy ukończą Eliminatora oraz inny dowolny bieg rozgrywany w drugim dniu Festiwalu, powalczą o tytuł  Króla/Królowej Małej oraz Wielkiej Watahy.

Eliminator będzie również półfinałem Ligi Biegów Górskich, co czyni go jedną z najwyżej punktowanych imprez na mapie polskich biegów górskich.

Na bieg można zapisać się na stronie www.gorskamasakra.pl. Cena pakietu startowego to 100 zł.

Portal eXtremalny.PL jest patronem medialnym wszystkich biegów organizowanych przez Fundację Bieg Rzeźnika.

(na podst. mat. pras.)

Przeczytaj także: