Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Stowarzyszenie OCR Polska przedstawiło konstruktywną propozycję wyjścia z plastronowego konfliktu, co nie tylko umożliwiłoby dokończenie Ligi OCR 2021 przez wszystkie drużyny, ale też zapewniłoby lepszą komunikację i współpracę przy projekcie Ligi. Jako redakcja eXtremalny.PL jesteśmy bardzo na TAK.

W opublikowanym w sobotę 22 maja 2021 na profilu Polska Liga Sportów Przeszkodowych obszernym komunikacie, Stowarzyszenie OCR Polska przedstawiło propozycję wyjścia z konfliktu wokół plastronów w Lidze OCR Polska. O tym jakie było tło konfliktu można przeczytać tu: Wojna o plastrony, w której nikt nie ma racji i wszyscy tracą.

Propozycja ta zakłada m.in.:

 • zamianę plastronów na rzecz opasek w sezonie 2021;
 • rozmowa o stosowaniu plastronów (lub podobnych rozwiązań) od kolejnego sezonu;
 • utworzenie w drużynach “Rady zawodników”, która będzie komunikowała się z OCR Polska;
 • wybranie przez drużyny ze swego grona “koordynatora”, który będzie współpracował z OCR Polska, pomagając realizować projekt Liga OCR.

Poniżej zamieszczamy pełną treść komunikatu z propozycją kompromisu, opublikowanego przez OCR Polska:

PROPOZYCJA ŁĄCZENIA OCR

Niniejsza propozycja skierowana jest do wszystkich zawodników, drużyn i ich koordynatorów i ma na celu wyjście z sytuacji w której zagrożona jest realizacja projektu Krajowej Ligi OCR – projektu unikatowego na skalę Europy, projektu którego przerwanie będzie ze szkodą dla większości zawodników Elity, którzy trenują by rywalizować. Dlatego pomimo, iż uważamy, że zastosowane metody – bojkotu i akcji medialnej, która skutkowała bezprecedensową nagonką na członków OCR Polska w mediach społecznościowych, są dla naszej pracy bardzo krzywdzące – interes zawodników i dyscypliny jest dla nas ważniejszy niż nasza duma i chcemy dalej pracować na rzecz rozwoju dyscypliny w naszym kraju.

Propozycja jednakże ma być wygraną dla obu stron i nie pozostawić jednej z nich „na tarczy”. Proponujemy od kolejnego biegu ligowego zawiesić stosowanie plastronów w sezonie 2021 na rzecz dedykowanych opasek w zamian za zmianę podejścia sprzeciwiających się temu rozwiązaniu na „pracuje na rzecz dyscypliny i biorę odpowiedzialność”.

Oto szczegóły naszej koncepcji kompromisu:

1) Drużyny biorące udział w lidze tj. te które zgłosiły składy umożliwiające rywalizację w drużynach tj. min. 5 mężczyzn lub 3 kobiety wybiorą wśród siebie trzech reprezentantów do komunikacji z OCR Polska – roboczo nazwiemy ich za sugestią jednego z szefów drużyn „Radą zawodników”

2) W ramach powyższego składu te trzy osoby wskażą jednego, który zostanie oficjalnym koordynatorem LIGI OCR w sezonie 2021 (stanowisko to będzie jednokadencyjne – w przyszłym sezonie wybrać będzie należało inną osobę z nowo powstałego składu

3) Koordynator z ramienia „Rady zawodników” przejmie praktyczne działania dotyczące realizacji projektu Ligi OCR we współpracy z OCR Polska i samodzielnie lub ze wskazaniem osób, które będą z nim realizowały poszczególne zadania zobowiąże się do pracy i wykonania poszczególnych zadań w ramach projektu bezpłatnie:

Oto lista prac związanych z obsługą LIGI OCR

 • obsługa konta FB ligi z postami informacyjnymi
 • odpowiadanie na pytania i prośby uczestników ligi na fb i mail
 • konsultacje z organizatorem i opiniowanie rulebooka
 • pilnowanie terminu publikacji rulebooka
 • spotkania i konsultacje z sędziom głównym każdych zawodów, przed, w trakcie i po biegu
 • stworzenie raportu po biegu z pracy sędziów i przekazanie ich do koordynatora sędziów OCR Polska
 • tworzenie list startowych, uwzględnianie przesunięć między falami związanych z wynikami klasyfikacji ligowej, dzikich kart itp.
 • weryfikacja wyników po biegu
 • konsultowanie i udział w rozstrzyganiu protestów dotyczących zawodników
 • konsultacja pracy i błędów sędziów
 • publikowane list wyników i odpowiedzi na reklamację
 • weryfikacja trasy – przyjazd na bieg min. jeden dzień przed biegiem, obieg trasy, sporządzenie raportu że wskazaniem poprawek dla organizatora (zwrot kosztów dojazdu i noclegu)
 • dopilnowanie wprowadzenia poprawek przed pierwszym startem
 • wydawanie oznaczeń ligowych, nowych opasek dla osób odbierających pierwszy raz, dla osób które nie posiadają z przyczyn od nas niezależnych
 • pomoc w ceremonii wynikowej na każdym biegu
 • przygotowanie zestawienia wynikowego na koniec ligi uwzględniającego wybór 5 z 6 biegów
 • zbieranie i komunikowanie ustaleń roboczych dotyczących poszczególnych biegów

Zaznaczamy, iż w długofalowej koncepcji organizacji Polskiej Ligi OCR pozostaje trwałe i wyraźne oznaczenie zawodników w formie plastronów lub podobnego rozwiązania i w przypadku dojścia do porozumienia na powyższych warunkach temat ten chcemy doprecyzować dając zawodnikom czas na przygotowanie się do kolejnego sezonu. Również tym wśród których kluczowa jest ekspozycja własnych sponsorów w widocznych miejscach.

Wyrażamy nadzieję, że odbierzecie naszą koncepcję za „dobrą monetę” i chęć łączenia, nie dzielenia.

Praca i zaangażowanie przedstawicieli drużyn zapewne przełoży się bezpośrednio na lepszą komunikację wspólnych działań wśród zawodników i całego środowiska OCR, co pomoże nam, wspólnie budować lepszy poziom krajowej rywalizacji.

Do kolejnego biegu (12.06) pozostało jedynie 21 dni, to mało ale wystarczająco czasu by wypracować metodę działania z wyznaczonymi osobami i przekazać im szczegóły prac do wykonania przed kolejnym biegiem ligowym.

Zachęcamy najbardziej aktywnych szefów drużyn do zebrania przedstawicieli wszystkich drużyn biorących udział w lidze w klasyfikacji drużynowej. Do zebrania się w jedynym miejscu on-line, wybrania Rady i swojego przewodniczącego, który będzie mógł rozpocząć z nami pracę przy kolejnych biegach. Nie naciskamy ale sugerujemy, że w związku z ograniczonym czasem do kolejnego biegu taka porozumienie drużynowe powinno zostać wypracowane do końca maja, by z początkiem czerwca móc przejąć zadania wymienione wyżej od OCR Polska.

Z wyrazami szacunku dla wszystkich zawodników.
OCR Polska

fot. FB Polska Liga Sportów Przeszkodowych

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany