9 września w Warszawie odbędą się pierwsze zawody Hyrox w Polsce. Dla zawodników będzie to okazja uzyskania kwalifikacji do Mistrzostw Świata Hyrox w 2024 roku. Oto jak to się odbywa.

Wrześniowe zawody Hyrox w Polsce będą dawać kwalifikacje do Mistrzostw Świata Hyrox, czyli imprezy wieńczącej każdy sezon. W tym przypadku będzie to sezon 2023/2024. Wiedząc, że wśród naszych Czytelników jest wielu ambitnych sportowców z chrapką na duże wydarzenia sportowe, poprosiliśmy Ulę Zywer – przedstawicielkę Hyrox Poland – o przybliżenie tego tematu.

Czy w Warszawie będzie można zdobyć kwalifikację do Mistrzostwa Świata?

Tak! Będzie to impreza kwalifikująca do Mistrzostw Świata Hyrox.

Czy jest podział miejsc kwalifikujących?

Tak, do Mistrzostw Świata można uzyskać kwalifikację do rywalizacji w obrębie swojej grupy wiekowej oraz do rywalizacji o tytuł mistrzowski wśród elity.

Ile jest miejsc kwalifikujących w danej grupie wiekowej?

Informacja o tym, ilu zawodników z danej grupy wiekowej zakwalifikuje się na Mistrzostwa Świata Hyrox z danego eventu, podana jest w e-mailu tuż przed rozegraniem tego eventu. Dzieje się tak dlatego, że dopiero wtedy organizatorzy są w stanie określić tę liczbę dokładnie. Jest ona określana na podstawie ogólnej liczby zawodników startujących w danej kategorii.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o kwalifikacjach?

Z decyzją o wyjeździe na imprezy mistrzowskie w biegach przeszkodowych można czekać właściwie do ostatniej chwili. W Hyroxie jest inaczej. Tu potrzebna jest szybka decyzja. Po ukończeniu wyścigu zawodnik z kwalifikacją otrzyma e-mail od organizatora z informacją, że tę kwalifikację udało mu się uzyskać – i w tym momencie uruchamia się zegar, odliczający 48 godzin – tyle czasu zawodnik ma na podjęcie decyzji. Jeżeli w tym czasie nie wyśle on potwierdzenia, że weźmie udział w Mistrzostwach Świata Hyrox (bądź wyśle odpowiedź negatywną), wówczas kwalifikacja przechodzi na kolejnego w danej kategorii zawodnika.

Jak zakwalifikować się do elitarnej grupy Elite 15?

Największym wyzwaniem jest uzyskanie mistrzowskiej kwalifikacji do Elite 15 – prawdziwie elitarnego grona 15 zawodników (kobiet i mężczyzn), spośród których ostateczny wyścig ma wyłonić mistrza świata. W tym roku zaszły tu spore zmiany. Do tej pory kwalifikowali się zawodnicy startujący w kategorii Pro z 15 najlepszymi czasami w sezonie (osobno kobiety i mężczyźni). Teraz kwalifikacje będą odbywać się na oddzielnych zawodach według poniższego schematu:

Fot. Ula Zywer – archiwum prywatne

Przeczytaj także: