HYROX pozwala zawodnikom dokładnie analizować swoje wyniki. Na każdym etapie zawodów (wyścigu fitness). W tym artykule Urszula Zywer – przedstawicielka Hyrox Polska – wyjaśnia jak czytać statystyki z zawodów Hyrox.

Ustandaryzowana formuła zawodów Hyrox umożliwia wiarygodne porównanie poszczególnych startów w tej samej kategorii. I to zarówno z innymi zawodnikami, jak i ze swoimi startami w innych zawodach. Na terenie na którym wyznaczona jest trasa, znajduje się niezliczenie wiele mat odczytujących dane z Twojego chipa i to dzięki nim możesz poznać szczegóły swojego wyścigu. 

Mój wynik na zawodach Hyrox

Wynik z imprezy zostanie dostarczony Ci mailowo po zawodach. Możesz do niego wrócić w każdej chwili odwiedzając stronę internetową hyrox.pl. W prawym górnym rogu znajduje się wyszukiwarka oznaczona WYNIKI I RANKINGI, w której znajdujesz swój bieg i wpisując swoje nazwisko możesz odszukać swój rezultat. Nie wpisując nazwiska, a jedynie wybierając interesującą Cię dywizję, możesz porównać wyniki swoje i Twoich współzawodników.

Szczegółowy podział

Znalazłeś już swoje nazwisko na liście wyników, a obok niego widnieje wynik końcowy. Klikając w nazwisko uzyskasz wgląd do podziału na poszczególne międzyczasy za poszczególne biegi i stacje. Spójrzmy na tabelę po lewej stronie: WORKOUT RESULTS. Oprócz tego, że każda stacja z ćwiczeniem została opatrzona czasem, obok niego znajdziesz także swoją pozycję. Jeśli wyścig toczyłby się tylko o tę stację z workoutem, której Twoja pozycja dotyczy – to takie miejsce miałbyś w swojej kategorii (całej dywizji, nie w kategorii wiekowej).

Przejdźmy teraz do tabeli po prawej: SPLITS. Wyjaśnijmy najpierw, co oznaczają poszczególne kolumny. Time Of Day – to realna godzina z zegarka dla strefy czasowej, w której odbywały się zawody. Time – to czas uzyskany w mierzonym odcinku. Diff – oznacza różnicę między dwiema ostatnimi matami mierzącymi czas. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie pierwszych wierszy poniższej tabeli.

  • Rox In: 00:03:11 – to czas pierwszego kilometra, liczony od ruszenia do przekroczenia bramy “IN”.
  • 1000m SkiErg In: 00:03:31 – to całkowity czas zawodnika w momencie, kiedy wkraczał do strefy z pierwszym ćwiczeniem (liczony od momentu startu). Diff – 00:20 – to czas, który poświęcił na przemierzenie strefy przejściowej między pętlą biegową a bramą oznaczającą wejście do strefy SkiErg.
  • 1000m SkiErg Out: 00:07:16–  opuszczając strefę SkiErg zawodnik spędził na trasie już 7 min. i 16 sek., a czas Diff – 3:45 – oznacza, że tyle czasu spędził w obrębie samej strefy SkiErg.
  • Rox Out: 00:07:32 – w momencie przebiegania przez bramę “OUT”, zawodnik był na trasie 07 min. i 32 sek., a Diff – 0:16 – to czas, który zajęło mu przebiegnięcie od końca strefy SkiErg do pętli biegowej.
  • Kolejne Rox In: 00:11:02 – to całkowity czas zawodnika po 2. kilometrze (11 min. i 2 sek.), gdy ponownie przekroczył bramę “IN”. A Dif – 03:30 oznacza, że przebiegnięcie tego drugiego kilometra zajęło mu 3 min. i 30 sek.

Punkt odniesienia

Kończysz zawody i masz poczucie, że mogło być lepiej, ale nie umiesz namierzyć tego, co dałoby się poprawić – znasz to uczucie? Dzięki szczegółowym pomiarom czasu w HYROX możesz z łatwością ocenić, nad czym powinieneś skupić się w treningu. Może Twój czas ze spaceru farmera odbiega znacznie od wyników Twoich współzawodników? A może stacja z wall ballami sprawiła, że straciłeś swoją przewagę?

Jeśli masz na koncie więcej niż jeden start w danej formule HYROX, możesz też prześledzić swój postęp – dokładny pomiar czasu z każdej stacji HYROX wyraźnie pokaże, które elementy udało Ci się ulepszyć, a które wymagają jeszcze pracy.

Kilometrówki

Każdy kilometr przebiegnięty na zawodach jest wyodrębniony w wyniku końcowym. Oczywiście, prawdopodobnie wynik z pierwszego kilometra będzie znacząco różnił się od tego, który wykonujesz choćby po pchaniu sań – niektóre workouty znacząco spowalniają następujący po nich bieg, ze względu na duże zmęczenie nóg. Wciąż jednak rekordowo duży wynik z biegania po pchaniu sań czy wykrokach będzie dla Ciebie świetnym punktem odniesienia – w kolejnych zawodach, po przepracowaniu wytrzymałości nóg, będziesz w stanie ocenić, o ile szybciej następuje regeneracja mięśni nóg, pozwalająca Ci na rozwinięcie swojego standardowego tempa biegu. To samo zresztą dotyczy klasycznej zadyszki, jaką możesz odczuwać po stacji z burpeesami czy pracy na ergometrze.

Uwaga: między pierwszym a ostatnim dystansem do przebiegnięcia mogą występować nieznaczne różnice odległości, tzn. zarówno 1. jak i 8. kilometr mogą nie być okrągłym kilometrem. Wynika to z umiejscowienia strefy startu oraz ostatniej stacji z ćwiczeniem (Wall Balls). Nie oznacza to jednak, że niektóre trasy są nieco krótsze, a inne dłuższe – ewentualne drobne różnice są wyrównywane w obrębie ROXZONE tak, by ostatecznie każdy zawodnik przebiegł 8 km – jest to ujęte w rulebooku i standardowe dla każdej imprezy HYROX (przyp. red.: zegarek będzie oczywiście pokazywał dłuższy dystans niż 8 km, ponieważ znajdą się w nim także workouty oraz dystans przemierzony pomiędzy workoutami).

Między bieganiem i ćwiczeniem

No dobrze, sprawdziłeś wyniki z biegania i mknąłeś jak strzała. Workouty – poszły jak z płatka. Dlaczego więc Twój wynik Cię nie satysfakcjonuje? Być może spędziłeś dużo czasu w ROXZONE – i to też pokażą szczegółowe pomiary zawarte w Twoim wyniku końcowym (pozycja: Roxzone Time). Długie przerwy przy punktach z nawodnieniem, powolne dreptanie między pętlą biegową a ćwiczeniami – każda sekunda w ROXZONE zostanie doliczona do Twojego wyniku końcowego.

Wynik końcowy

Wbiegając na metę zobaczysz na wielkim ekranie swoje nazwisko, a przy nim – czas końcowy. Mogą być w nim uwzględnione kary czasowe – jeśli np. pomyliłeś łuki “IN” i “OUT” w ROXZONE, ale dotyczy to tylko kar automatycznie przyznawanych przez system. Pamiętaj, że kary czasowe może także przyznać sędzia główny danej stacji z ćwiczeniem, a ekipa odpowiadająca za pomiar czasu wprowadzi je najprawdopodobniej dopiero po Twoim biegu. Zgodnie z regulaminem HYROX, organizator zastrzega sobie możliwość zmiany wyniku do 48 godzin po zakończeniu eventu. Więcej o potencjalnych karach dowiesz się z artykułu: Za te błędy na zawodach HYROX dostaniesz karę lub nawet dyskwalifikację.

* Tabele służące jako przykłady w tekście są wynikami osiągniętymi przez Krystiana Porembę, który 10 lutego 2024 r. wygrał zawody Hyrox w hiszpańskim Bilbao w dywizji (kategorii) PRO MEN.

Przeczytaj także: