Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

W 2018 roku odbędą się w kraju podwójne Mistrzostwa Polski w biegach z przeszkodami (OCR). Wyjaśniamy, o co w tym wszystkich chodzi. I który “mistrz polski” będzie ważniejszy.

W dniach 24-26 sierpnia w podwarszawskich Ząbkach Mistrzostwa Polski OCR 2018 organizuje OCRA Poland. W dniach 8-9 września w Gdyni odbędą się natomiast Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych 2018 organizowane przez stowarzyszenie OCR Polska. To zestawienie można jeszcze uzupełnić o Mistrzostwa Polski organizowane przez Runmageddon.

O co w tym wszystkim chodzi?

Sytuacja wydaje się być zagmatwana, ale jest dość prosta. Wystarczy sięgnąć do Ustawy o Sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku. Dokładnie to art. 13 ust. 1 pkt 1:

“Polski związek sportowy ma wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz o Puchar Polski w danym sporcie.”

Biegi z przeszkodami to wprawdzie prężnie się rozwijająca, ale stosunkowa młoda dziedzina sportu. Do tej pory nie powstał jeszcze Polski Związek Biegów z Przeszkodami, który miałby wyłączne prawo organizować mistrzostwa. Stąd też teraz każdy może zorganizować event i nazwać go Mistrzostwami Polski. I z taką sytuacją mamy w Polsce do czynienia.

Który mistrz będzie ważniejszy?

W obecnej sytuacji o prestiżu tytułu Mistrza Polski 2018 przede wszystkim decydować będzie organizator mistrzostw. Przyjrzyjmy się więc im.

Mistrzostwa w Ząbkach organizuje stowarzyszenie Obstacle Course Racing Association – OCRA POLAND. Swoim patronatem objął je Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki (MSiT) Jan Widera.

Fot. FB OCRA Poland

Samego stowarzyszenia OCRA próżno szukać w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). To oznacza, że jest to stowarzyszenie zwykłe, które nie ma osobowości prawnej, nie może prowadzić działalności ekonomicznej (odpłatnej lub gospodarczej), a finansowane jest ze składek członkowskich lub dotacji. Do jego założenia wystarczą 3 osoby, regulamin i wniosek złożony u starosty. Napisalibyśmy więcej o stowarzyszeniu i przyszłych planach OCRA POLAND, ale nie odpowiada ono na nasze pytania.

Zawodnicy w Ząbkach mogą zdobyć kwalifikację do Mistrzostwa Świata OCR 2018 (OCR World Championships 2018), które odbędą się w październiku w Londynie. To ważne, bo póki co jest to najważniejsza impreza mistrzowska na świecie. Przynajmniej do sierpnia 2019 roku, gdy oficjalne Mistrzostwa Świata OCR zorganizuje Międzynarodowa Federacja Sportów Przeszkodowych (Fédération Internationale de Sports d’Obstacles – FISO) z siedzibą w Lozannie w Szwajcarii.

We wrześniu, w Gdyni Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych 2018 zorganizuje OCR Polska. Podobnie jak w przypadku imprezy w Ząbkach, objęte są one patronatem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki (MSiT) Jana Widera.

Fot. FB OCR Polska

Stowarzyszenie OCR Polska jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS. Jest ono członkiem-założycielem Europejskiej Federacji Sportów Przeszkodowych (European Obstacle Sports Federation – EOSF), która to federacja jest członkiem FISO. EOSF odpowiadała za Mistrzostwa Europy OCR 2018 w Danii. W przyszłym roku OCR Polska, z ramienia EOSF, zorganizuje w Gdyni Mistrzostwa Europy OCR 2019. Podczas wrześniowych Mistrzostw Polski będzie można zdobyć kwalifikację na tę imprezę.

Runmageddon to największy organizator biegów z przeszkodami w Polsce. Jest więc czymś naturalnym, że również on organizuje Mistrzostwa Polski. Będzie to już ich 3. edycja. Odbędą się 17 listopada, razem z Finałem Ligi Runmageddonu.

Komentarz redakcyjny:

Stowarzyszenie OCR Polska, będące częścią europejskiej i światowej federacji sportów przeszkodowych, nie tylko już teraz reprezentuje polski OCR na arenie międzynarodowej, ale też ma największe szanse w przyszłości przekształcić się w związek i organizować Mistrzostwa Polski OCR. Zawody organizowane przez OCRA Poland w najlepszym razie ewoluują do kolejnego biegu z przeszkodami. Runmageddon natomiast, jako największy gracz na polskim rynku biegów z przeszkodami, dalej będzie organizował swoje Mistrzostwa Polski. To kwestia prestiżu.

Jedna odpowiedź

  1. Robert

    Tak czytam ten post i wasz artykuł i powiem ogólnie i jak zwykle dosadnie – Jak mogą być 3 Mistrzostwa Polski i to oficjalne przecież to kpina i robienie z zawodników frajerów – sorki za słowo ale tak jest.Jedyne oficjalne Mistrzostwa Polski OCR są w Gdyni a czemu zapytacie.Ponieważ organizuje je OCR Polska jedyna organizacja która ma do tego prawo ponieważ działa w strukturach Europejskiego OCR i jako jedyna w roku 2019 zorganizuje Mistrzostwa Europy OCR w Gdyni.To że inni robią sobie mistrzostwa to z 2 powodów dla kasy i na przekór OCR Polska ponieważ niektórym żal Dupę ściska że OCR Polska jest jedynym oficjalnym przedstawicielstwem w POLSCE..Czołówka zawodników OCR w Polsce startuje w Gdyni a to że jeden Baran ……. pojechał do Ząbków na Mistrzostwa Polski i je zareklamował to przez pomyłkę – wiecie o kim pisze 😉 no i przegrał na dodatek w Elicie to inna bajka. 🙂 Tyle w temacie i nie ma co sie spuszczać dalej nad tym tematem ponieważ wszystko zostało napisane 😉 pozdrawiam

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany