W najbliższych dniach uwaga wielu kibiców będzie koncentrować się na rozpoczynających się w piątek 14 czerwca w Niemczech Mistrzostwach Europy 2024 w piłce nożnej. Świat biegów przeszkodowych będzie natomiast żył swoimi mistrzostwami. W dniach 12-16 czerwca we Włoszech odbywają się Mistrzostwa Europy OCR 2024. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej imprezy.

W 2024 roku Mistrzostwa Europy OCR ponownie zawitały do Włoch. Ich bazą jest ośrodek narciarski Fondo Grande, który znajduje się 4 km od miejscowości Folgoria na północy Włoch (32 km od Trydentu, 100 km od Werony, 140 km od Wenecji). Organizatorem mistrzostw jest Włoska Federacja Biegów Przeszkodowych (FIOCR – Federazione Italiana OCR).

Harmonogram

Oficjalne otwarcie Mistrzostw Europy OCR 2024 będzie mieć miejsce w czwartek 13 czerwca o godzinie 17:30. Tego samego dnia od samego rana będą odbywać się kwalifikacje na krótkim torze OCR100. A tak przedstawia się harmonogram na konkretne dni:

Jakie dystanse?

Przeszkodowcy będą walczyć o medale następujących kategoriach:

  • krótki dystans (3 km + 20 przeszkód)
  • standardowy dystans (15 km + 40 przeszkód)
  • sztafeta (8 km + 20 przeszkód)
  • OCR100 (100 m + 12 przeszkód)

Ponadto będą organizowane biegi w kategoriach Kids, Fun Run, Adaptive.


Jaka pogoda?

W tym roku pogoda na Mistrzostwach Europy OCR nie powinna być żadną przeszkodą. Prognozy wskazują, że temperatura w środku dnia będzie się wahać między 13-16 °C, będzie przejściowe zachmurzenie, ale nie będzie padał deszcz.

Gdzie oglądać? Gdzie sprawdzić wyniki?

Kibice będą mieli możliwość śledzenia zmagań biegaczy przeszkodowych na oficjalnym kanale YT: OCR Euro Championships, a także na profili FB: OCR European Championships
Wyniki rywalizacji będą natomiast publikowane na stronie www.icron.it.

Kto będzie bronił mistrzowskiego tytułu?

W 2023 roku podczas Mistrzostw Europy OCR na Węgrzech tytuły Mistrza Świata Biegów Przeszkodowych na krótkim dystansie (3 km) wywalczyła Ida Mathilde Steensgaard z Danii i Jesse De Heer z Holandii, na standardowym dystansie (12 km) Ulrikke Evansen z Danii i Stijn Lagrand z Holandii. W sztafetach triumfowały drużyny z Danii (kobiety), Holandii (mężczyźni) i Szwecji (sztafeta mieszana). W tej kategorii na drugim stopniu podium, zdobywając srebrny medal i tytuł wicemistrzyń Europy, stanęła polska sztafeta kobiet w składzie: Marta Łosin, Małgorzata Daszkiewicz i Anna Solakiewicz.

Na Węgrzech największe sukcesy przeszkodowcy z Polski odnieśli w rywalizacji na krótkim torze OCR100. Katarzyna Jonaczyk zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyni Europy. Grzegorz Matyszewski zdobył srebrny medal. Mariola Latkowska i Przemysław Jańczuk wrócili natomiast z brązowymi medalami. Na torze OCR100 zawodniczy z Polski stawali na podium również w kategorii Master (1. msc. Anna Solakiewicz, 3. msc. Piotr Zabawski) i Junior (1. msc. Patrycja Teska, 2. msc. Konrad Górzyński, 3. msc. Anna Garlacz). Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule: Wyniki Mistrzostw Europy OCR 2023: Srebrne polskie dziewczyny, biało-czerwony OCR100.

Gdzie szukać informacji o Mistrzostwach Europy OCR 2024?

Strona internetowa: ocreuropeanchampionships.org
Profil na FB: OCR European Championships
Profil na Instagramie: ocreurochamps

Przeczytaj także: The 2024 European OCR Championships in Italy again: June 12-16 on the Alpe Cimbra in Trentino