Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Na start w zagranicznych zawodach sportowych decyduje się coraz więcej pasjonatów. Daje możliwości rywalizacji z zawodnikami z innych państw oraz eksplorowania nowych zakątków świata. Jeżeli nie jesteśmy profesjonalistami i swoją pasję finansujemy samodzielnie, wówczas warto szukać oszczędności np. optymalizując budżet wyjazdu za granicę poprzez korzystną wymianę waluty. Będziemy musieli liczyć się z kosztami za noclegi, czy biletami na lot, często w innej walucie np. w euro, co sprawi, że koszt może być znacznie wyższy niż zawody w kraju.

W jaki sposób korzystnie zaplanować wyjazd za granicę?

Po pierwsze logistyka, czyli jak dotrzemy na miejsce zawodów. Czy wybierzemy lot samolotem, autokarem, czy może własnym samochodem. Wszystko tak naprawdę zależy od odległości. W przypadku lotu samolotem możemy skorzystać z tanich linii lotniczych, natomiast jeżeli będziemy zabierać ze sobą np. rower lub inny specjalistyczny sprzęt, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami za bagaż. Wszelkie przekroczenia od dopuszczalnej wagi bagażu są dodatkowo płatne. Przykładowo u popularnego taniego przewoźnika może to być koszt nawet 11 euro za każdy dodatkowy kilogram. Jeżeli planujemy wyjazd samochodem wówczas najwięcej zapłacimy za benzynę. Ceny paliwa rosną nie tylko w Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów litr benzyny kosztuje ponad 2 euro, co przy aktualnym kursie euro w przeliczeniu na złotówki wychodzi ponad 9,50. Jednak zakup waluty po korzystnym kursie może pozwolić zoptymalizować koszty wyjazdu, dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę i np. wymieniać środków w kantorze na granicy, ponieważ kursy w takim miejscu będą najwyższe. Atrakcyjne kursy możemy znaleźć w kantorach internatowych np. tutaj: https://internetowykantor.pl/kursy-walut/.

Jak płacić w euro za granicą?

By zaoszczędzić za granicą, warto również zwrócić uwagę na sposób płatności. Jeżeli będziemy używać karty złotówkowej, wówczas musimy liczyć się z automatycznym przewalutowaniem podczas transakcji. Większość polskich banków oferuje darmowe konta walutowe np. w walucie euro, które mogą być podpięte do naszej karty (o ile ma ona funkcję wielowalutową). W takiej sytuacji wystarczy wymienić wcześniej walutę i następnie można nią płacić bez ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów. Aby mieć euro na koncie walutowym możemy skorzystać, albo z kantoru bankowego lub innej firmy, która oferuje wymianę walut. Warto wcześniej porównać np. kursy euro w różnych miejscach np. tutaj https://internetowykantor.pl/kurs-euro/ w zakładce „kurs w bankach”.

O czym jeszcze warto pamiętać przed wyjazdem?

W przypadku wyjazdu sportowego warto również zadbać o kartę EKUZ, która uprawnia do skorzystania z nagłej i niezbędnej pomocy medycznej na kasę chorych podczas pobytu za granicą. Można ją wyrobić całkowicie za darmo składając wniosek w oddziale NFZ lub poprzez ePUAP. Jednak w przypadku uprawiania sportów warto również dodatkowo wykupić polisę ubezpieczeniową. Ewentualna pomoc medyczna lub ratunkowa za granicą będzie ogromnym wydatkiem. Dodatkowo koszty w euro sprawiają, że rachunek za takie usługi medyczne może być zaskakujący. Przykładowo będąc w górach w Austrii start śmigłowca ratunkowego to koszt około 5000 euro. Nieubezpieczony turysta musi samodzielnie zapłacić za taką akcję. Dlatego warto być przygotowanym, w szczególności podczas wyjazdu sportowego.

Fot. freepik.com

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany