Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

We wtorek 31 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatkowe obostrzenia w zakresie przemieszczania się, co ma pomóc w walce z epidemią koronawirusa w Polsce. Obostrzenia te dotykają wszystkich biegaczy.

(Artykuł został zaktualizowany o Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku i komentarz redakcyjny)

Ogłoszone nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem nie zabraniają biegania, spacerów, czy rekreacyjnej jazdy na rowerze, co na wtorkowej konferencji prasowej podkreślił Minister Zdrowia, ale znacząco ograniczona została ilość miejsc, gdzie można to robić. Rząd wprowadził bowiem zakaz dostępu do parków, bulwarów, plaż i innych miejsc rekreacji. Za złamanie tego zakazu grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Minister Zdrowia, odnosząc się wprost do biegania powiedział, że nie należy nadużywać tego prawa, nie wykorzystać okresu epidemii do budowania formy, ale biegać możliwie krótko, traktując to jako element poprawiający zdrowie psychiczne.

Rząd wprowadził również obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi (do tej pory można było spacerować, biegać w dwie osoby). Dotyczy to także rodzin i bliskich, za wyjątkiem osób niesamodzielnych (dzieci poniżej 13 lat, osób niepełnosprawnych).

Dodatkowo osoby niepełnoletnie będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą. Na stronie gov.pl można przeczytać:

[Update: 31.03.2020 godz. 23:14]

Jeżeli chodzi o samo ograniczenie przemieszczania się, to w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku, istnieją dokładnie te same zapisy co w wydanym tydzień wcześniej Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 24 marca 2020 roku. Mianowicie, zostało ono ograniczone do przemieszczania się związanego z “zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej“. Mówiąc wprost, sytuacja prawna jest taka sama, jak ta funkcjonująca do 25 kwietnia br.

Dotyczy to osób dorosłych, bo jak to zostało wspomniane wyżej, przemieszczanie się osób niepełnoletnich możliwe jest “wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej”.

OD REDAKCJI: W przypadku osób dorosłych sytuacja prawna niewiele się zmieniła. Wciąż można biegać, zachowując 2 m dystansu i omijając tereny objęte zakazem. Jednakże mając na uwadze zagrożenia, jakie niesie ze sobą epidemia koronawirusa, a jednocześnie dając dobry przykład społeczeństwu, lepiej zostać w domu!

Czytaj także: Rząd najpierw zakazał biegania do 11 kwietnia… a później zmienił zdanie

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany