Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Wizja świata, w którymi prym będą wiodły innowacje cyfrowe, z każdym miesiącem staje się coraz bliższa. Ogromne znaczenie w tym kontekście ma oczywiście technologia Blockchain i kryptowaluty. O Bitcoinie słyszał już praktycznie każdy, a takie frazy jak kantor kryptowalut Warszawa są coraz częściej wpisywane w wyszukiwarki. Ta rewolucja nie ominęła także świata sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Wpływ kryptowalut na ten gigantyczny biznes rośnie w zadziwiającym tempie. Jakie więc mamy głośne przykłady wykorzystania kryptowalut w sporcie? Kilka najciekawszych zostanie zaprezentowanych poniżej. Pierwszy z nich to…

Sponsoring klubu z Premier League i premie w Bitcoinach

Wiosną ubiegłego roku klub piłkarski Southampton F.C. grający w angielskiej Premier League podpisał umowę sponsorską z Coingaming Group. W efekcie grupa mogła umieścić na koszulkach drużyny logo jednej ze swoich marek – Sportsbet.io, czyli firmę bukmacherską przyjmującą zakłady w kryptowalutach.

W kwietniu tego roku umowa została przedłużona na kolejne trzy lata. Jej wartość wyniosła 7,5 miliona funtów, co uczyniło ją najbardziej lukratywnym kontraktem sponsorskim w historii klubu. Wyróżnia ją jednak inny aspekt. Otóż jeden z podpunktów umowy zakłada, że zawodnicy Southampton F.C. będą mogli otrzymywać premie związane z wynikami… w Bitcoinach.

Transfer piłkarza opłacony w Bitcoinach

W tym roku Bitcoiny zaczęły być wykorzystywane w sporcie także jako… środek płatniczy za piłkarzy. Styczniowy zakup napastnika Davida Barrala – byłego napastnika hiszpańskiego klubu Levante, przez trzecioligową hiszpańską drużynę DUX Internacional de Madrid został zrealizowany właśnie przy pomocy Bitcoinów. Wspomniana powyżej drużyna należy do grupy DUX Gaming, która zawodowo zajmuje się e-sportem oraz innymi biznesami związanymi z branżą gier. Jej właścicielami są między innymi Thibaut Courtois z Realu Madryt oraz Borja Iglesias z Realu Betis.

Tokeny kibica

Tokeny kibica działają w oparciu o sieć blockchain o nazwie Chiliz (CHZ) i są dostępne na platformie Socios.com. Tokeny mają charakter użytkowy, co oznacza że ich posiadacze poprzez głosowania mogą brać udział w podejmowaniu niektórych decyzji dotyczących funkcjonowania klubu, a także mają dostęp do rozmaitych przywilejów, konkursów oraz nagród.

Do tej pory współpracę z Chiliz zdążyły nawiązać największe marki światowego futbolu, takie jak Paris Saint-Germain F.C. Juventus F.C., FC Barcelona, AS Roma, Atlético Madryt, A.C. Milan czy nawet Legia Warszawa. Co więcej, tokeny kibica pierwszych dwóch zespołów już 14 grudnia ubiegłego roku zostały wprowadzone na słynną giełdę Binance. Po tym zdarzeniu w ciągu doby wartość tokena PSG wzrosła o 80%, a tokena JUV o 160%, a łączna wartość obrotu tymi dwoma kryptowalutami na tej giełdzie w ciągu pierwszych 24 godzin wyniosła 300 milionów dolarów.

W ostatnim czasie o tokenie PSG znów zrobiło się głośno. Wszystko w związku z transferem legendarnego Lionela Messiego do klubu Paris Saint-Germain F.C.Otóż, klub ogłosił, że Messi będzie otrzymywał część swojej wypłaty wynoszącej 35 milionów netto rocznie w… tokenach PSG. Rynek zareagował na tę wieść wprost euforycznie. Po potwierdzeniu transferu kurs kryptowaluty PSG wzrósł z okolic 26 dolarów do poziomu 58 USD. W kolejnych dniach na rynku miała jednak miejsce korekta ceny i dziś token PSG jest wart około 35 dolarów, czyli i tak więcej niż przed ogłoszeniem transferu.

Wypłata wynagrodzenia w Bitcoinach w futbolu amerykańskim

Kryptowaluty w sporcie zagościły także za oceanem. 29 grudnia ubiegłego roku futbolista amerykański Russell Okung, grający wtedy w klubie ligi NFL Carolina Panthers, opublikował tweet, że połowa jego rocznego kontraktu, wynoszącego 13 milionów dolarów netto, została opłacona w Bitcoinach. Był to pierwszy taki przypadek wśród topowych dyscyplin w USA.

Okung sam poprosił klub o taką formę płatności. Czy dziś żałuje swojej decyzji? Raczej nie, ponieważ pod koniec grudnia cena Bitcoina oscylowała w granicach 27 tysięcy dolarów. Dziś, jak doskonale wiemy, kurs najsłynniejszej kryptowaluty jest znacznie wyższy.

(Artykuł sponsorowany)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany