Organizatorzy biegu Terenowa Masakra zaoferują w 2022 roku trzy rodzaje pakietów startowych. Różnią się one tym, że dają możliwość przepisania lub zwrócenia pakietu startowego. Oczywiście za dodatkową opłatą.

Przepisy prawa są jednoznaczne. Nie dają one możliwości zwrotu zakupionego pakietu startowego na bieg przeszkodowy, ani żadne inne wydarzenie sportowe. Nawet do 14 dni po jego zakupie. To, że niektórzy organizatorzy dają taką możliwość (np. Runmageddon do 14 dni, ale nie później niż na 7 dni przed biegiem) jest tylko ich wolą i ukłonem w stronę biegaczy.

Interesy organizatorów biegów i biegaczy zasadniczo się rozmijają. Dla organizatora, im wcześniej będzie wiedział ile osób zapisało się na dane wydarzenie, a więc jakim budżetem będzie dysponował, tym lepiej. Dlatego organizatorzy zachęcają do wcześniejszych zapisów niższą ceną za pakiet startowy. I tak Terenowa Masakra, która w tym artykule została opisana, w 2021 roku oferowała pakiety startowe po 99,99 zł dla pierwszych 50 osób, po 119,99 zł dla kolejnych 100 osób (zapisy startowały pół roku wcześniej), po 129,99 zł w przypadku zapisów robionych 3 miesiące przed biegiem, po 169,99 zł na tydzień przed biegiem i 199,99 zł w dniu biegu. U innych organizatorów wyglądało to podobnie.

Od 2022 roku Terenowa Masakra wprowadza trzy rodzaje pakietów. Podstawowy i dwa umożliwiające odsprzedaż lub zwrot pakietu startowego:

  • Pakiet BASIC – podstawowy pakiet startowy na bieg (taki jak dotychczas).
  • Pakiet FLEX – rozszerzony pakiet Basic, w którym jest możliwość przepisania pakietu startowego na inną osobę do 15 dni przed imprezą. Dodatkowy koszt takiego pakietu to 10 zł.
  • Pakiet FULL FLEX – to pakiet Basic, rozszerzony o możliwość bezkosztowego zwrotu pakietu startowego do 15 dni przed biegiem. Dodatkowy koszt takiego pakietu to 30 zł.

Ktoś powie: Jak to? Mam płacić za coś co powinno mi się należeć? No właśnie, zgodnie z prawem nie należy się! Oczywiście organizator mógłby podnieść opłaty wszystkich pakietów startowych, wkalkulowując w ich cenę możliwość zwrotu. Jednakże zaprezentowane wyżej podejście wydaje się uczciwsze. A co Wy o tym sądzicie?

Grafika: FB Terenowa Masakra

Fot. Pexels

Przeczytaj także: Odwołany bieg OCR z powodu koronawirusa – aspekty prawne