Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Na całym świecie ludzie uprawiają różne formy aktywności. Jest ich bardzo wiele, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Znajdziemy pasjonatów siłowni, biegów, pływania, tańca czy gimnastyki. Specyficzną postacią ćwiczeń, jest joga, która ma wielowiekowe tradycje. Niektórzy nie potrafią sobie wyobrazić życia bez tej gimnastyki, a inni dnia bez szansy na darmowe spiny bez depozytu za rejestrację w kasynach online. Przekonajmy się, co jest takiego wyjątkowego w uprawianiu jogi.

Spokój i dyscyplina

Różne aktywności mają swoją specyfikę i zasady, według których należy pracować ze swym ciałem. Nieraz wymaga to skupienia, uważności na doznania z ciała i słuchania go, aby nie zrobić sobie krzywdy. Jest to istotne, aby nie nabawić się kontuzji, nie naciągnąć mięśni itp. Joga, dzięki swej harmonijnej postaci, dba o ciało oraz umysł. Spokojne wykonywanie każdego ćwiczenia, korzystnie wpływa na elastyczność i gibkość. Do tego wymagana jest dyscyplina, a raczej samodyscyplina, która wiąże się z systematycznością praktykowania jogi. Nie będziemy mieć efektów, jeśli nie postawimy na wystarczającą ilość czasu, aby uprawiać tą gimnastykę. Ważny jest również czas, jaki poświęcamy na wykonanie poszczególnego ćwiczenia, ponieważ liczy się ilość powtórzeń oraz długość trwania w jednej pozycji. Określenie to jest zasadne, ponieważ joga składa się właśnie z pozycji ciała (asan), które mają swą nazwę, aby łatwiej zapamiętywać sekwencję i kolejność ruchów. Dzięki jodze wiele osób zyskało wewnętrzny spokój i harmonię, która wypływa niejako z jej ruchu, by w konsekwencji wydobyć się pod postacią zewnętrznych działań. Widać to po osobach, które praktykują przez dłuższy czas. To już nie są jedynie ćwiczenia, to ich styl, sposób życia, z którego bije ten spokój i opanowanie.

Złapać głębszy oddech

Początkującym praktykom jogi, może ona wydawać się skomplikowana. Nie dość, że trzeba skupić się na prawidłowym wykonywaniu poszczególnych ruchów, to jeszcze trzeba właściwie oddychać. Dla wielu z nas jest to nie lada wyzwanie, ponieważ na co dzień oddychamy nieprawidłowo i zbyt płytko. Aby wytrwać w danej pozycji przez dłuższy czas, trzeba odpowiednio oddychać. Ma to znaczenie, gdyż dzięki temu mniej się zmęczymy i możemy wydłużyć czas ćwiczeń. Poza tym joga uczy także pracy z własną energią. Założyciele nauk jogicznych wierzyli, że za pomocą ruchu oraz oddechu, jesteśmy w stanie dbać o pranę (inaczej chi, energię) w naszym ciele. Energia ta krąży w nas przez całe życie i są sposoby na to, aby jej ruch służył naszemu zdrowiu, sile i kondycji psychicznej. Nie każdy musi w to wierzyć i tak żyć, gdyż efekty praktykowania jogi będą i tak widoczne. Dodatkowo zyskamy rozluźnienie napiętych mięśni oraz pogłębimy nasz oddech, co wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie i sen.

Joga dla każdego

Mówi się, że jogę może uprawiać każdy. Dzieje się tak, ponieważ każdy z nas zaczyna ze swojego miejsca. To znaczy, że na początku wykonujemy tylko tyle, ile zdołamy, bez forsowania ciała. Dzięki temu unikniemy bólu i przeciążenia organizmu. Uczymy się w ten sposób szacunku do siebie, swoich ograniczeń oraz stopniowo poszerzamy zasięg ruchu. To ma ogromny wpływ na postrzeganie samych siebie, na rozwój, na świadomość siebie samego. Należy nadmienić, że obecnie mamy do wyboru różne rodzaje jogi, które różnią się między sobą formą wykonania, techniką oraz pracą z energią. W rozmaitych szkołach czeka na nas Hatha joga, Kundalini joga, Ashtanga joga, Acro joga itp. Przed pójściem na jakiekolwiek zajęcia, warto zapoznać się z różnicami między poszczególnymi stylami, gdyż nie każdy będzie dobry dla nas. Zawsze można wypróbować darmową lekcję i później zdecydować. Jest to fajna opcja, z której spore grono osób korzysta.

Fot. pexels

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany