Rząd opublikował rozporządzenie, które stanowi podstawę prawną do wprowadzenia z dniem 4 maja, drugiego etapu przywracania aktywności sportowej w Polsce. Otwiera ono m.in. boiska i stadiony, pozwalając tam przebywać do 6 osób (+1 trener).
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie to stanowi podstawę prawną do uruchomienia począwszy od 4 maja drugiego etapu przywracania aktywności sportowej w kraju, zamrożonej zakazami wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa na świecie.
Rozporządzenie utrzymuje w mocy do odwołania zakaz prowadzenia działalności związanej z poprawą kondycji fizycznej (PKD 96.04.Z) oraz związanej ze sportem, rozrywką i rekreacją (PKD 93.0)
…ale jednocześnie w tym drugim przypadku (sport, rozrywka, rekreacja – lit. j) czyni szereg wyjątków, umożliwiając prowadzenie działalności na obiektach infrastruktury sportowej o charakterze otwartym:
(Uwaga: w 2 pkt. lit. b tiret 5 i 6 wchodzi w życie odpowiednio 25 maja i 8 czerwca).
Rozporządzenie też ściśle precyzuje, jakie obowiązki spoczywają na podmiocie udostępniającym wyżej wymieniony obiekt sportowy:
Warto zauważyć, że konieczność weryfikacji liczby osób, zapewnienia środków dezynfekujących oraz dezynfekowania sprzętu, może skutecznie zniechęcić np. do nieodpłatnego udostępniania boisk szkolnych.
Ministerstwo Sportu przygotowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z tą nową sportową rzeczywistością, jaka zaistnieje od 4 maja.
Rząd przewiduje łącznie 4 etapy przywracania aktywności sportowej. W etapie trzecim zostaną otwarte sale i hale sportowe, a w czwartym siłownie, kluby fitness i będzie można organizować zawody do 50 osób. Media spekulują, że kolejne etapy będą wdrażane co 2 tygodnie.
Czytaj także: