Druga część przeglądu przeszkód na Ninja Warrior. Pierwsza była poświęcona torowi eliminacyjnemu. Teraz przyjrzę się, z jakich przeszkód w różnych zagranicznych edycjach programu, był zbudowany tor półfinałowy i tory finałowe.

W artykule: Ninja Warrior Polska 2: tak będzie wyglądał tor eliminacyjny? skupiłem się na torze eliminacyjnym, analizując go dość dokładnie. Ten artykuł jest poświęcony półfinałowi i finałowi Ninja Warrior Polska. Jest on nieco bardziej ogólny, ponieważ przeszkody mogą pojawić się albo w półfinale, albo być wykorzystane w późniejszych etapach.

Co jest tu pewne? Trzy przeszkody: salmon ladder, krzywa ściana i wspinaczka na 7-metrową konstrukcję. Pozostałe przeszkody są dobierane wg podobnego klucza jak na torze eliminacyjnym.

Tor półfinałowy

Ci, którzy dojdą tutaj w większości będą wiedzieli co robić. 5 lub 6 przeszkód w tym, będące żelaznym punktem combo – salmon ladder + dodatek, a także wspinaczka na 7-8 metrową “kominową” konstrukcję na końcu.

Tor finałowy – Stage 1

To zmodyfikowany tor eliminacyjny (ustawiany wg tego samego klucza, czasem z utrudnieniami) plus 3 dodatkowe przeszkody. Kończy się 7. metrową konstrukcją. Pokonywany w limicie czasowym, co wg mnie jest tu największym wyzwaniem.

Stage 2

Tor składa się z 5, może 6 przeszkód. Również jest on pokonywany w ograniczonym czasie. Ten etap to głównie przeszkody wymagające techniki i szybkości. Na dłużej może zatrzymać tylko obowiązkowe combo salmon ladder z bezpośrednim przejściem na kolejną przeszkodę. Tor kończy podnoszenie lub przewracanie ścian o rosnącym ciężarze. Czas wyliczony jest tak, że nawet o jeden swing za dużo, może kosztować nieukończenie tego etapu.

Stage 3

Tot pokonywany natychmiast po zakończeniu poprzedniego. Niezwykle techniczny i wymagający siły chwytu na bardzo wysokim poziomie. Rok temu składał się wyłącznie z 3 flagowych dla tego etapu przeszkód – floating boards, cliffhanger i flying bar.  Jest prawdopodobne, że w tym roku, dwie z nich pojawią się ponownie. Cliffhanger to żelazny punkt programu i jest zazwyczaj utrudniany z edycji na edycję. Można liczyć się z tym, że będzie zawierał konieczność przeskoku z krawędzi na krawędź.

Finał finału – Mt. Midoriyama

Długość liny to 22-23 m. Limit czasowy zmieniał się na przestrzeni czasu i aktualnie, w zależności od edycji, mieści się w granicach 25-45 sekund. Żaden z zawodników próbując wchodzić używając wyłącznie rąk, nie dotarł do końca w założonym czasie.

Dla ciekawostki w Japonii, w oryginalnym, rozgrywanym od 1997 roku Sasuke, utrudniany regularnie finał to 8 m wspinania się w “kominie”, 7-metrowy salmon ladder i na koniec 10 metrów liny. Do tej pory, o ile pamiętam, tylko 3 osoby dotarły do tej wersji przeszkody. Wszystkie próby były minimalnie nieskuteczne. Spoza Azji dotarł do niej niemiecki cyrkowiec Rene Kaselowsky, który po bardzo sprawnym, wręcz lekkim poradzeniu sobie z wcześniejszymi wyzwaniami, nie ukończył z powodu trudnych warunków atmosferycznych i braku czasu. Tylko 4 osoby, w sumie pięciokrotnie, pokonały cały japoński tor. W różnych edycjach światowych, do tej pory tylko 9 osób pokonało ostatnią przeszkodę, jednak total victory osiągnęło tylko 8 z nich.

Jestem pasjonatem pokonywania przeszkód i uczestnikiem pierwszej edycji Ninja Warrior Polska. W 2020 – potwierdzając redakcyjne stanowisko, że rozmowa z producentami jest decydująca – odpadłem właśnie na tej części castingu. W przyszłości planuję artykuł o tym etapie naboru. Porównam swoje dwa różne podejścia. Powodzenia dla wszystkich w drugiej, a może i jednocześnie, trzeciej edycji Ninja Warrior!

Więcej o programie Ninja Warrior Polska, a także więcej ciekawostek ze świata Ninja Warrior, znajdziesz w dziale NINJA WARRIOR na eXtremalny.PL.

Zmierz się z naszym extremalnym quizem o Ninja Warrior Polska.

Czytaj także:

Jedna odpowiedź

  1. Redakcja

    Mała redakcyjna korekta. Drew Drechsel, który w 2019 roku zdobył tytuł Ninja Warrior w USA, pierwsze 20 stóp liny (około 6 m) pokonał na samych rękach. Dopiero później zaczął używać nóg.