Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Niezwykle trudne aktywności fizyczne, szybka jazda samochodem, sztuki walki, czy gra o pieniądze w polskie kasyna online. Co łączy te wszystkie działania? Hormony – substancje, które mają ogromny wpływ na nasze ciało oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. To swego rodzaju naturalnie wytwarzany narkotyk, od którego można się uzależnić. Czy to źle? Bynajmniej – o ile nie przekracza się granic rozsądku, można w ten sposób osiągnąć praktycznie same pozytywne efekty. Dlaczego ludzie tak chętnie wybierają ekstremalne aktywności, które tak bardzo różnią się od tego, czym zajmują się na co dzień?  Powodów jest wiele, a w niniejszym artykule wyróżnimy kilka z nich.

Coraz intensywniejszy tryb życia

Ostatnie dekady pokazały Polakom, że w życiu nie chodzi już wyłącznie o to, żeby przeżyć, całkowicie poświęcając się najbliższym. Owszem, to nadal bardzo ważny element naszego życia, ale każdy powinien myśleć przede wszystkim o własnym dobru psychicznym i fizycznym. Tylko wtedy osiągnie się stan, w którym życie z innymi osobami będzie skupiało się przede wszystkim na radości. Dlatego też żyjemy coraz intensywniej.

Kiedy życie pokolenia naszych rodziców i dziadków polegało przede wszystkim na pracy i zajmowaniu się domem/dziećmi, dzisiaj dochodzą do tego aktywności fizyczne, wydarzenia kulturowe, wycieczki i wiele innych działań. Czasu jest coraz mniej i pojawia się pewne napięcie, które trzeba jakoś uwolnić. Najlepszym na to sposobem będzie hobby, które coraz częściej przeradza się w coś ekstremalnego. Ktoś zaczyna biegać, ale z czasem organizm przystosowuje się do wysiłku i oczekuje czegoś intensywniejszego, dlatego aktywność bywa modyfikowana, aż dochodzi się do bardzo poważnych wyzwań, które można określić już mianem ekstremalnych.

Wystarczy się rozejrzeć i przekonać, jacy ludzie biorą udział we wszelkiego rodzaju wyzwaniach typu Runmageddon, czy nawet w programie Ninja Warrior. Najczęściej to osoby po 30 roku życia, które wdrożyły w swoje życie jakąś aktywność ruchową. Z czasem jednak chcieli czegoś więcej i przesuwali granicę w coraz bardziej ekstremalną stronę.

Uzależnienie od endorfin

Ekstremalne aktywności zapewniają nieprawdopodobne wyrzuty nie tylko adrenaliny, ale także endorfin, czyli potocznie nazywanego hormonu szczęścia. Uczucie spełnienia, które towarzyszy odpowiednio zrealizowanemu treningowi lub udanej rozgrywce w kasynie, wykorzystując bonus powitalny, zawsze zapewnia wyrzut endorfin, które utrzymują się w organizmie przez dłuższy czas. 

Właściwie to trudno byłoby znaleźć coś innego, co zapewniłoby tak dobre samopoczucie. Można próbować jeść słodycze lub korzystać z używek, ale efekt jest krótkotrwały. Pozytywy wprowadzenia w życie ekstremalnych aktywności są tak rozległe, że osoby, które w to weszły i poznały ten nowy świat, już raczej nie chcą się wycofywać, a kiedy dana aktywność przestaje być interesująca lub po prostu się nudzi, zostaje zamieniona na coś innego. To właśnie dzięki temu osoby aktywne, mające hobby, w którym się spełniają, uchodzą za szczęśliwsze i pełne życia.

Czy aktywności ekstremalne są niebezpieczne?

Jak przy wszystkim – tak i tutaj należy mieć umiar. Stwierdzenie, że działalność ekstremalna jest niebezpieczna, jest tak samo prawidłowe, jak powiedzenie, że jazda samochodem daje pewne ryzyko. Owszem zdarzają się wypadki, ale jeśli ktoś podchodzi do tego z głową i stosuje się do wszystkich zaleceń, to ryzyko jest minimalne. Dlatego nie warto słuchać opinii osób, które siedzą w domu i nic ze sobą nie robią, ale raczej tych, którzy nieustannie coś robią i przede wszystkim – są zadowolone ze swojego życia.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany